2008-11-17: Uruchomiono "wersje przejrzane" w polskojęzycznej Wikipedii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 17 listopada 2008
Wikimedia logo family complete-2013.svg
Najnowsze artykuły


Symbol wersji przejrzanych; udostępniony na zasadach własności publicznej.

Dnia 17 listopada 2008 w polskojęzycznej Wikipedii uruchomiono mechanizm „wersji przejrzanych”. Pozwoli on w dużym stopniu ograniczyć skutki wandalizmów w Wikipedii.

Wszystkie edycje wprowadzone przez użytkowników anonimowych lub o zbyt krótkim stażu będą musiały być przejrzane i zaakceptowane przez zaufanego redaktora, zanim będzie je mogła obejrzeć szeroka publiczność, czyli użytkownicy, którzy korzystają z Wikipedii bez logowania się do serwisu.

Wersje przejrzane są odpowiedzią na problem tzw. wandali, czyli nieodpowiedzialnych użytkowników. Ponieważ Wikipedię może edytować każdy, niestety zdarzają się zmiany wprowadzane złośliwie lub dla zabawy. Część wandalizmów wyłapywanych jest automatycznie (zajmuje się tym specjalny program – bot), ale inne muszą być wycofywane ręcznie.

Wprowadzenie wersji przejrzanych oznacza, że przygodny czytelnik bez zalogowania się do serwisu zobaczy ostatnią wersję przejrzaną artykułu, bez widocznych zmian wprowadzonych przez niezalogowanych lub początkujących użytkowników. Dostęp do hasła w wersji zmienionej (wersji nieprzejrzanej zwanej „szkicem”) będzie możliwy wraz z możliwością jej edycji po kliknięciu w odsyłacz.

Oznaczać artykuły jako „przejrzane” będą mogli wszyscy użytkownicy mający więcej niż 500 edycji, posiadający od co najmniej 90 dni konto w Wikipedii i spełniający inne formalne kryteria, na przykład brak wcześniejszych blokad.

System wersji przejrzanych funkcjonuje od połowy roku 2008 w niemieckojęzycznej Wikipedii i sprawdził się tam bardzo dobrze, przyczyniając się do podniesienia zaufania do wolnej encyklopedii sieciowej i zwiększenia jej wiarygodności. Ponadto system wersji oznaczonych, którego elementem są wersje przejrzane, funkcjonuje w różnych konfiguracjach w rosyjskojęzycznej Wikipedii oraz dwóch angielskojęzycznych projektach Fundacji Wikimedia: Wikibooks i Wikinews.

Wprowadzona zmiana powoduje, że Wikipedia pozostając nadal encyklopedią otwartą, w której każdy może dokonywać edycji, staje się bardziej godna zaufania. Należy jednak podkreślić, że wprowadzenie procedury akceptacji zmian ma służyć jedynie jako zapora przeciwko wandalizmom i stąd nie zapewnia merytorycznej poprawności artykułu, np. pod względem weryfikowalności czy neutralności treści. Ocena merytoryczna artykułów jest celem kolejnego etapu zmian w Wikipedii polegającego na wprowadzeniu wersji „zweryfikowanych”, nad czym rozpoczęła się już debata wśród wikipedystów.

Problem wersji przejrzanych był dyskutowany podczas wrześniowego spotkania roboczego w Poznaniu. Wówczas doszło do ponad godzinnej debaty na żywo, podczas której padały argumenty za i przeciw wprowadzeniu wersji przejrzanych. Przeważyły jednak argumenty za ich wprowadzeniem. Po kilku tygodniach testowania, zostały one wprowadzone na bugzillę. Mało kto z wikipedystów spodziewał się, że będą one tak szybko wprowadzone. Węgierska Wikipedia zgłosiła wersje przejrzane na bugzillę pół roku wcześniej. Jako czynnik przyspieszający tę decyzję podano tutaj nawet informację, że wśród kilku developerów MediaWiki, czyli oprogramowania, na których działają projekty Wikimedia jest Polak.

W ciągu kilku godzin od uruchomienia ponad 200 osób miało już uprawnienia redaktora, umożliwiające zatwierdzanie zmian dokonywanych anonimowo lub przez młodszych stażem wikipedystów.

Źródła[edytuj]