Przejdź do zawartości

2008-11-17: Olsztyn: Małkowski stracił stanowisko w wyniku referendum

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
poniedziałek, 17 listopada 2008

Mieszkańcy Olsztyna zadecydowali w czasie wczorajszego referendum o odwołaniu oskarżonego o gwałt i molestowanie prezydenta miasta Czesława Małkowskiego.

Spośród 43 tys. mieszkańców biorących udział w referendum blisko 25 tys. (czyli 57% głosujących) opowiedziało się za odwołaniem prezydenta. Frekwencja wyniosła 32,38%, czyli więcej niż wymagane prawnie 3/5 głosujących. Małkowski zdobył najwięcej głosów w okręgu, w którym sam oddał głos oraz w areszcie śledczym, gdzie przebywał pół roku.

Czesław Małkowski był podejrzany o gwałt na ciężarnej urzędniczce i molestowanie podwładnych. Zarzuca mu się także działanie na szkodę miasta. Po zwolnieniu z aresztu, sąd zakazał mu wchodzenia do siedziby ratusza i pełnienia funkcji prezydenta. Wiadomo, że sam Małkowski nie chciał rezygnować z urzędu.

To, że referendum zostanie uznane za ważne, jeszcze wczoraj wieczorem nie było przesądzone. Od rana w siedzibach poszczególnych partii liczono frekwencję w oparciu o dane z komisji obwodowych. Mimo że późnym wieczorem nadal brakowało części głosów, w końcowych obliczeniach odwołanie urzędującego od 2001 r. prezydenta stało się faktem.

Olsztyn będzie teraz zarządzany przez komisarza wskazanego na wniosek wojewody przez premiera. Przedterminowe wybory są planowane na luty. Jeśli do tego czasu Małkowski nie zostanie skazany prawomocnym wyrokiem sądu, będzie mógł wziąć w nich udział.

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa warmińsko-mazurskiego
Wikinews
Wikinews
Dolnośląskie
Dolnośląskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie warmińsko-mazurskiem.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Olsztyna i Elbląga | pozostałych miejscowości

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z serwisu e-Polityka.pl (więcej informacji).