Przejdź do zawartości

2008-11-16: Wątek rasistowski w dowcipie o Obamie powtórzonym przez Sikorskiego?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 16 listopada 2008

Przemysław Gosiewski z PiS oświadczył, że czeka na postępowanie w sprawie rasistowskiej wypowiedzi Radosława Sikorskiego. Świadkiem w tej sprawie ma być wiceszef BBN Witold Waszczykowski. Całe zamieszanie wybuchło wokół niestosownego żartu opowiadanego przez szefa MSZ o amerykańskim prezydencie-elekcie Baracku Obamie.

Jak tłumaczy Sikorski, tylko cytował ten dowcip, jednak politycy PiS oburzają się postawą ministra. W Radiu Zet większość zaproszonych gości potwierdziła te przypuszczenia. Wojciech Olejniczak stwierdził - Ja te dowcipy mogę opowiedzieć na antenie, z tych dowcipów pewnie sam Obama będzie się śmiał - jednak nie powtórzył spornego żartu. Cytowany dowcip brzmiał: "Czy wiecie, że Barack Obama ma polskie korzenie? Jego dziadek zjadł polskiego misjonarza."

Niedawno do prokuratury trafiło zawiadomienie złożone przez SdPl mówiące o popełnieniu przestępstwa przez Artura Górskiego, który ogłosił, że przyszłe rządy Baracka Obamy to "koniec cywilizacji białego człowieka" (przytaczając wówczas słowa swego partyjnego kolegi). Politycy PiS obecni w Radio Zet dawali do zrozumienia, że czekają na podobne zawiadomienie złożone w sprawie dowcipu Sikorskiego, ale nie powiedzieli, że sami je złożą.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Sikorski żartuje z Obamy”, napisanego przez Aleksandrę Nowak, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).