Przejdź do zawartości

2008-11-16: Śląska Wikipedia ma już 1000 haseł

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 16 listopada 2008

15 listopada 2008 w Wikipedii pisanej po śląsku pojawił się tysięczny artykuł. Jest to biogram badacza mowy śląskiej Feliksa Steuera, będącego również twórcą alfabetu, którym zapisywał jeden z dialektów śląskich - dialekt sułkowski.

Hasło to pojawiło się jako tysięczne celowo, ponieważ alfabet ten jest promowany w śląskiej Wikipedii, mimo dość częstych głosów krytycznych, na tzw. stronach dyskusji, głównie od osób spoza projektu, twierdzących, że zapis mowy śląskiej nie jest ważny.

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy redaktorzy tego projektu celowo wykorzystali numer kolejno tworzonego hasła, aby wybrać odpowiednie pojęcie. Hasłem nr 666 był biogram Tadeusza Rydzyka. W obu przypadkach jednak hasła napisane zostały zgodnie z przyjętą zasadą neutralnego punktu widzenia.

W śląskiej Wikipedii aktywnie działa kilka osób, tworzących dziennie 5-10 nowych pojęć po śląsku, głównie poprzez tłumaczenie ich z innych Wikipedii.

1000 artykułów udało się im napisać w niecałe pół roku od otwarcia projektu. Podobnie wyglądało to w przypadku polskojęzycznej Wikipedii, która uruchomiona została we wrześniu 2001, a pierwszy tysiąc haseł miała w lutym następnego roku.

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości

Źródła

[edytuj | edytuj kod]