2008-11-15: AIG Bank Polska zostanie sprzedany

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 15 listopada 2008
Logo AIG

Jak donosi "Rzeczpospolita", rozpoczęła się procedura sprzedaży polskiego banku amerykańskiej grupy AIGAIG Banku Polska. Wśród potencjalnych zainteresowanych kupnem jest PKO BP – dowiedziała się gazeta.

Osoba, na którą powołuje się "Rz" informuje, że do zainteresowanych firm rozesłano memorandum informacyjne, a ostateczne oferty składać można do końca listopada. Kolejnym etapem transakcji będzie due dilligence banku (procedura należytej staranności). Finał procedury przewidywany jest na połowę grudnia.

Jak dowiedziała się "Rz", największe szanse na kupno banku ma kontrolowany przez Skarbu Państwa PKO BP. Żaden z tych banków, jak również prowadzący transakcję w imieniu grupy AIG Deutsche Bank, nie chcą komentować tych informacji. Gdyby PKO BP przejął AIG Bank Polska, odzyskałby pozycję największego banku na rynku wyprzedzając tym samym Bank Pekao SA.

AIG Bank Polska to 20. bank w Polsce pod względem funduszy własnych:

  • klienci: 2 mln
  • wycena: 2,6 mld zł (wrzesień 2007); 1,3-1,5 mld zł (aktualne szacunki "Rzeczpospolitej")
  • aktywa: 122,1 mld zł (po III kw. tego roku)

Jako instytucje potencjalnie zainteresowane zakupem AIG Banku Polska wymieniane są: holenderski ING, brytyjskie HSBC, francuska AXA oraz PZU. Ostatnia z nich już wcześniej deklarowała zainteresowanie kupnem banku. Przedstawiciele tych instytucji powstrzymują się jednak od komentarzy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]