2008-11-13: Spotkanie Sarkozy'ego z Dalajlamą w Polsce?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 13 listopada 2008
POL location map.svg

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy poinformował, że zamierza spotkać się z duchowym przywódcą Tybetańczyków Dalajlamą 6 grudnia w Polsce. Spotkanie ma się odbyć podczas uroczystości z okazji 25. rocznicy przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie.

"Dalajlama jest człowiekiem wielu zalet, człowiekiem godnym najwyższego szacunku, z którym będę miał okazję się spotkać w Polsce 6 grudnia" - oświadczył francuski prezydent, otrzymawszy Nagrodę za Odwagę Polityczną przyznawaną przez czasopismo "Politique internationale".

Do tej pory losy obu przywódców układały się na tyle odmiennie, że nie mogli się spotkać. Sarkozy nie przyjął przywódcy Tybetańczyków w czasie jego 12-dniowej wizyty we Francji w sierpniu. Wizyta ta zbiegła się z igrzyskami olimpijskimi w Pekinie. Wówczas Sarkozy uczestniczył w ceremonii otwarcia igrzysk, choć wcześniej deklarował gotowość bojkotu, jeśli nie będzie postępu w negocjacjach chińsko-tybetańskich. Na dzień przed wyjazdem z Francji dalajlama spotkał się przy okazji otwarcia świątyni buddyjskiej z pierwszą damą Francji Carlą Bruni-Sarkozy, ministrem spraw zagranicznych Bernardem Kouchnerem i sekretarz stanu ds. praw człowieka Ramą Yade. Francuski prezydent niezbyt trafnie wybrał kolejny termin spotkania. Przedstawiciele dalajlamy w odpowiedzi na zaproponowaną datę uprzedzili, że w tym terminie będzie on przebywał w Polsce, dlatego też do spotkania dojdzie w naszym kraju. Głównym punktem gdańskich obchodów 25-lecia przyznania Lechowi Wałęsie Nobla będzie wielka międzynarodowa konferencja pt. "Solidarność dla Przyszłości".

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „"Mikołajkowe spotkanie" Dalajlamy z Sarkozym w Polsce”, napisanego przez Agnieszkę Obrycką, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).