Przejdź do zawartości

2008-11-12: Ulotka "Małego Gościa Niedzielnego": Szkoda, że modlitwa nie rozjaśnia także skóry

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 12 listopada 2008
Media

Kultura i rozrywkaCiekawostkiFilm
Gry komputeroweTelewizjaMuzyka

Na jednej z ulotek "Małego Gościa Niedzielnego" rozdawanych w kościołach widnieje na obrazku czarnoskóre dziecko wypowiadające słowa "Szkoda, że modlitwa nie rozjaśnia także skóry". Kontrowersyjna ulotka wywołała liczne komentarze socjologów krytykujących propagowanie postawy rasistowskiej. Wydawnictwo: "To nieszczęsny komentarz".

Nad obrazkiem czytamy cytat z Pisma Świętego: "Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach" (Mt 25,3-4). Pod obrazkiem znajduje się podpis: "Lampa bez oliwy jest ciemna. Człowiek bez modlitwy też".

Redaktor naczelna wydawnictwa Gabriela Szulik przyznała, że doszło do przeoczenia. Kontrowersyjny wzór ulotki jest jednym z 40 rodzajów ulotek, które trafiły do rąk najmłodszych wiernych w liczbie ponad 40 tys. egzemplarzy.

Szulik tłumaczy:

Nie mieliśmy tutaj absolutnie żadnych złych intencji, żadnych złych zamiarów, nikogo nie chcieliśmy w ten sposób skrzywdzić. W "Małym Gościu" wiele razy dawaliśmy dowody, tego że tak właśnie myślimy – to znaczy, że tak właśnie nie myślimy. W niemal każdym numerze można znaleźć teksty o Afryce i o misjonarzach. (...) Na pewno nie podpisujemy się pod jakimiś rasistowskimi poglądami.

—Gabriela Szulik

Dodała też, że "materiałów nie można już było wycofać, gdyż cały nakład obrazków został zamówiony i wykupiony przez proboszczów już w sierpniu". Oświadczyła także, że redakcja "Małego Gościa Niedzielnego" ma prawdopodobnie wydać oświadczenie w tej sprawie.

Krzysztof Piątek, socjolog z Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu skomentował treść ulotki na antenie TVN24:

Przykro, że tego typu obrazki się pojawiają, bo mamy tutaj do czynienia z ewidentnym elementem postawy rasistowskiej. (...) Przykro (...) szczególnie dlatego, że one są wykorzystywane do pracy z dziećmi, że wpisują się w pewien proces socjalizacji. (...) To jest w zasadzie niedopuszczalne, żebyśmy dzisiaj w Polsce jeszcze posługiwali się takimi obrazkami, takimi narzędziami w wychowaniu dzieci. To jest bardzo prosty sposób, że tak powiem dotarcia do dziecka, ale oparty na stereotypach w złym tego słowa znaczeniu i kodowanie określonej postawy (...) wobec ludzi, którzy mają ten kolor skóry.

—Krzysztof Piątek, socjolog, UMK

W ostatnim tygodniu to drugi głośny w mediach przypadek w Polsce, w którym pojawia się kwestia rasizmu. Pierwszym było wystąpienie jednego z posłów po wyborze Obamy na prezydenta USA.

Źródła[edytuj | edytuj kod]