2008-11-12: Irak: rebelianci zapowiadają walkę z paktem bezpieczeństwa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 12 listopada 2008
Azja

Dziesięć ugrupowań irackich rebeliantów zapowiedziało czynną walkę przeciw iracko-amerykańskiemu paktowi bezpieczeństwa. Ma on umożliwić USA stacjonowanie wojsk w tym kraju do końca 2011 roku.

Na stronach internetowych opublikowany został komunikat, w którym poinformowano, iż deklaracja ws. odrzucenia "paktu hańby" została przyjęta przez ugrupowania rebelianckie 4 listopada z inicjatywy sunnickiej grupy Ansar al-Sunna. Lider grupy, szejk Abu Wael, zaprosił 15 frakcji, by przyłączyły się do inicjatywy. Przyłączyło się do niej na razie dziewięć grup rebelianckich - w tym m.in. Iracki Dżihad, Front Zmiany, Islamska Armia Iraku, Iracki Hamas, Armia Mudżahedinów Irackich.

Ansar al-Sunna powstała w 2003 r. po interwencji USA w Iraku. Panuje powszechne przekonanie, iż ma ona bliskie powiązania z Al-Kaidą Osamy bin Ladena. Porozumienie Waszyngtonu z rządem irackim, którego wypracowanie kosztowało obie strony wiele trudu i wysiłku, ma zostać poddane pod głosowanie w parlamencie Iraku przed końcem roku, kiedy to wygasa obecny mandat ONZ, umożliwiający stacjonowanie obcych sił w Iraku.

Źródła[edytuj]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z publikacji pt. Irak zapowiada walki przeciw paktowi bezpieczeństwa, napisanej przez Marię Twaróg i pierwotnie opublikowanej w e-Polityka (więcej)