2008-11-11: Zmarł Ludwik Sobolewski

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 11 listopada 2008
Polska
POL location map.svg

We wtorek (11 XI) o godz. 4 nad ranem zmarł Ludwik Sobolewski, prezes Widzewa i twórca jego potęgi w latach 80-tych. Miał 83 lata, w ostatnim czasie zmagał się z nieuleczalną chorobą układu nerwowego.

Ludwik Sobolewski urodził się 17. września 1925 roku w Warszawie. W czasie wojny walczył w Armii Krajowej, w marcu 1944 roku znalazł się w oddziale partyzanckim "Wicher" (25p AK) i działał w okolicach Piotrkowa, Opoczna i Tomaszowa Mazowieckiego. Po zakończeniu wojny ukończył Szkołę Oficerską WP i jako kapitan w połowie 1952 roku został zwolniony do rezerwy. Rozpoczął pracę w Państwowym Przedsiębiorstwie Imprez Sportowych. Ze względów rodzinnych przeniósł się do Łodzi i rozpoczął pracę w spółdzielczości. Jako działacz sportowy był związany najpierw ze Startem Łódź, w którym był kierownikiem drużyny. Od 1969 roku działał w Widzewie, gdzie pełnił funkcje kierownika drużyny, wiceprezesa, a od 1977 roku prezesa. Z przerwami pełnił ją przez kolejne 10 lat. Potem wrócił już po przemianach politycznych. W 1992 roku doprowadził do utworzenia pierwszej w Polsce Sportowej Spółki Akcyjnej. Był jej prezesem do 1993 roku, a potem jeszcze krótko w 1998 roku.

Za jego rządów, Widzew z czwartej ligi awansował aż do najwyższej klasy rozgrywkowej i wreszcie dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski i pięciokrotnie wicemistrzostwo Polski. Z sukcesami walczył również na arenie międzynarodowej, dotarł m.in. do półfinału Pucharu Europy. Spotykał się z takimi zespołami, jak: Manchester City, Manchester United, FC Liverpool, Juventus Turyn, Rapid Wiedeń.

Ceremonia pogrzebowa, którą zorganizuje firma H. Skrzydlewska, odbędzie się w najbliższy piątek, na cmentarzu na Zarzewie. Godzina rozpoczęcia uroczystości nie jest jeszcze znana

Źródła[edytuj | edytuj kod]