2008-11-09: Denis McDonough: Obama nie podjął decyzji o tarczy antyrakietowej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 9 listopada 2008
Polityka
N icon politics.png

Nowy prezydent USA podtrzymuje swoje stanowisko z kampanii wyborczej, na temat projektu tarczy. Według niego należy przeprowadzić drobiazgowe testy i zastanowić się nad kosztami całej akcji. Ostateczna decyzja nie została jednak jeszcze podjęta. Ta wypowiedź to reakcja na na informację z Kancelarii Prezydenta RP, głoszącą że Obama zdecydował już o kontynuowaniu projektu.

Starszy doradca amerykańskiego prezydenta elekta, Denis McDonough, twierdzi, że w czasie piątkowego spotkania Obamy z Kaczyńskim podkreślone zostało znaczenie partnerstwa między Stanami Zjednoczonymi a Polską, jednak amerykański prezydent nie mówił nic o o jakiejkolwiek decyzji w sprawie tarczy; stwierdził tylko, że projekt będzie kontynuowany, jeśli dalsze testy potwierdzą jego skuteczność. Stwierdzenie to jest potwierdzeniem stanowiska z kampanii wyborczej. Kancelaria Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oświadczyła, że w rozmowie telefonicznej z prezydentem Polski, Barack Obama zapewnił o kontynuacji prac nad tarczą. W Polsce mają zostać wybudowane wyrzutnie rakiet stanowiące element amerykańskiego systemu antyrakietowego. Jednocześnie w Czechach wybudowany ma zostać współpracujący z nimi radar. Doszło też do spotkania szefa dyplomacji Rosji Siergieja Ławrowa i sekretarza stanu USA Condoleezza Rice. Omówili oni kwestie z zakresu obronności. W czasie spotkania żadna strona nie zmieniła swojego stanowiska w w najważniejszych dzielących je kwestiach. Według agencji Associated Press celem rozmów było raczej złagodzenie napięć, jakie pojawiły się w dialogu rosyjsko-amerykańskim.

Źródła[edytuj]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z publikacji pt. Przyszłość tarczy nadal pod znakiem zapytania, napisanej przez Łukasza Noszczaka i pierwotnie opublikowanej w e-Polityka (więcej)