Przejdź do zawartości

2008-11-08: Obama rozmawiał z Tuskiem i Kaczyńskim

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 8 listopada 2008
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Zwycięzca wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych Barack Obama zdążył już porozmawiać telefonicznie zarówno z premierem Donaldem Tuskiem, jak i prezydentem Lechem Kaczyńskim. O tych rozmowach poinformowały kancelarie obu polskich polityków.

Premier Tusk przede wszystkim pogratulował Obamie zwycięstwa w wyborach i zaprosił go do Polski. Z komunikatu Kancelarii Premiera wynika, że Tusk zapewnił prezydenta-elekta USA o "otwartym i ciepłym zaproszeniu" do przyjazdu do Polski. - Polska jest silnym i trwałym partnerem Stanów Zjednoczonych i mamy nadzieję na dynamiczną współpracę w trakcie trwania Pana prezydentury - zadeklarował Tusk. Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak powiedział, że ”była to ciepła i przyjacielska rozmowa”.

Z kolei podczas rozmowy z Lechem Kaczyńskim Obama miał wyrazić nadzieję na kontynuację współpracy politycznej i wojskowej między naszymi krajami. - Nie zamierzam rezygnować z budowy tarczy antyrakietowej - zadeklarował Obama w rozmowie z polskim prezydentem. Takie stwierdzenie znalazło się w oficjalnym komunikacie Kancelarii Prezydenta. Prezydent Kaczyński również pogratulował Obamie zwycięstwa w wyborach i zaprosił go do odwiedzenia Polski w najbliższym możliwym terminie. Prezydent-elekt USA wyraził nadzieję na szybkie spotkanie obu przywódców.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]