2008-11-07: Wrocław: Haydn & Beethoven w Auli Leopoldyna

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 7 listopada 2008
N icon culture.png

16 listopada o godzinie 18:00 w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się na koncert Orkiestry Leopoldinum, podczas którego szef artystyczny zespołu, Ernst Kovacic, wystąpi w podwójnej roli: solisty i dyrygenta. Drugim solistą będzie wiolonczelista ze Szwajcarii Patrick Demenga – obecnie prowadzący klasę wiolonczeli w Konserwatorium w Lozannie a także międzynarodowe kursy mistrzowskie: Cellofestival VIVA CELLO, Musikfestwoche Meiringen, der Vier Jahreszeiten-Konzerte w Blumenstein.

W programie znajdą się kompozycje klasyków: Haydna i Beethovena, m.in. kolejne prawykonanie w repertuarze orkiestry – Konzertstück C-dur na skrzypce i orkiestrę Beethovena, to dzieło bez opusu opracowane zostało dopiero w 1929 roku. Artyści wykonają również Groβe Fuge Ludwiga van Beethovena; utwór ten uważany za jeden z najtrudniejszych w dorobku kompozytora, uznaje się jednocześnie za arcydzieło, o którym Igor Strawiński wyraził się: „jest to absolutnie współczesne dzieło i takim pozostanie na zawsze“. Oryginalny manuskrypt fortepianowej wersji na 4 ręce odnaleziony został dopiero w 2005 roku w Pensylwanii i sprzedany anonimowej osobie za kwotę prawie dwóch milionów dolarów na aukcji Sotheby Auction House. Osobą ta okazał się multimilioner Bruce Kovner, który przekazał rękopis dla Juliard School of Music w Nowym Jorku. Autorem wersji na orkiestrę smyczkową jest dyrygent Felix Weingartner.

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „"Zaproszenie"”, opublikowanego w serwisie Leopoldinum (więcej informacji).
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa dolnośląskiego
Wikinews
Dolnośląskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie dolnośląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Wrocławia | Legnicy | Wałbrzycha | Jeleniej Góry | pozostałych miejscowości