2008-11-06: Gabinet Baracka Obamy: Rahm Emanuel szefem kancelarii Białego Domu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rahm Emanuel
czwartek, 6 listopada 2008
Polityka
US-WhiteHouse-Logo.svg

Rahm Emanuel, demokratyczny kongresman z Chicago, po długich wahaniach ostatecznie przyjął propozycję prezydenta-elekta Baracka Obamy i zostanie szefem administracji w Białym Domu.

W jego rękach znajdzie się faktycznie kierownictwo administracją Obamy. Szef sztabu decyduje chociażby o tym, kto ma dostęp do głowy państwa. W dużej mierze także o tym, czym zajmuje się prezydent i kogo nominuje na najważniejsze urzędy.

Cquote1.svg Kiedyś w rozmowie z korespondentem „Gazety Wyborczej” w Waszyngtonie tak długo opowiadał z zapałem o Wałęsie, że spóźnił się na swoje kolejne spotkanie na Kapitolu Cquote2.svg

—Marcin Gadziński, Gazeta Wyborcza

Wikinews
Dowiedz się więcej

Jak donosi gazeta.pl, Emanuel dał się poznać w czasie swej politycznej kariery w Kongresie jako polityk często zabierający głos w sprawach polskich. Wielokrotnie lobbował tam na rzecz polskich interesów – w tym projektu ustawy zmierzającej do zniesienia wiz dla Polaków.

Ma 49 lat. Urodzony w rodzinie żydowskiego imigranta, gorliwie praktykujący ortodoksyjny judaizm. Ukończył studia na Uniwersytecie Northwestern w Chicago (komunikacja społeczna).

Były doradca Billa Clintona – zajmował się kontaktami Białego Domu z Kongresem. Od 2003 r. jest przedstawicielem piątego okręgu wyborczego w stanie Illinois w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Obecnie jest jednym z liderów Partii Demokratycznej w Kongresie. Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, ma opinię polityka bardzo twardego i skutecznego, choć potrafiącego ubijać targi z Republikanami.

Źródła[edytuj]