2008-11-06: Chorwacja najbliżej unijnego członkostwa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 6 listopada 2008
Unia Europejska

Europa

Z opublikowanego raportu Komisji Europejskiej na temat krajów aspirujących do członkostwa w UE wynika, że Chorwacja mogłaby zakończyć negocjacje w sprawie przystąpienia do UE jeszcze przed końcem 2009 r., a w 2011 roku stać się 28. członkiem.

Oprócz Chorwacji status kandydatów do członkostwa w UE uzyskały dwa kraje: Turcja i Była Jugosłowiańska Republika Macedonii. Pięć pozostałych krajów Bałkanów Zachodnich uznaje się natomiast za potencjalnych "kandydatów na kandydatów", są to Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Serbia i Kosowo.

Do tej pory tylko dwa spośród państw - Chorwacja i Turcja - rozpoczęły negocjacje akcesyjne. Według sprawozdania, w przypadku innego oficjalnego kandydata – Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii – nadal za wcześnie na negocjacje, ponieważ kraj ten nie doprowadził do końca reform politycznych, zwłaszcza mających zagwarantować wolne i uczciwe wybory. Ponadto konieczne jest podjęcie dalszych wysiłków na polu walki z korupcją, reorganizacji służby publicznej i działań na rzecz wzrostu zatrudnienia.

Aby przystąpić do Unii, trzeba spełnić szereg kryteriów politycznych, prawnych i gospodarczych. Na straży procesu dostosowywania się do tych wymogów stoi Komisja Europejska, która publikuje roczne sprawozdania na temat postępów poczynionych przez poszczególne kraje.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Chorwacja najbliżej unijnego członkostwa”, napisanego przez Agnieszkę Obrycką, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).