2008-11-02: Czy McCain zniesie wizy Polakom?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 2 listopada 2008
Ameryka Północna
McCain.JPG

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropa • (UE)

Kandydat na prezydenta USA John McCain obiecał przyjrzeć się sprawie zniesienia wiz dla Polaków. Uważa on, że konieczność posiadania przez nas wiz jest sprzeczna z naszym statusem przyjaciela i sojusznika Stanów Zjednoczonych.

W liście do prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Franka Spuli John McCain pisze: „Popieram włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego i uczynię najwyższym priorytetem mojej administracji, aby to się stało. Kiedy zostanę prezydentem, rozpatrzę sprawę niewłączania Polski do tego programu. Polska jest nie tylko solidnym i wartościowym sojusznikiem USA – możemy stać się dużo silniejszymi partnerami niż obecnie. Wymaganie wiz od Polaków pragnących tu przyjechać nie zgadza się z charakterem naszych obecnych stosunków, nie mówiąc o głębszych i szerszych związkach, które musimy razem rozwijać”. List ten jest odpowiedzią pismo wystosowane przez prezesa KPA, w którym pojawiło się wezwanie obu kandydatów do zniesienia wiz dla Polaków. Niedawno zniesione zostały wizy dla obywateli 6 krajów Europy środkowej i wschodniej oraz Korei Południowej, jednak my nie znaleźliśmy się na tej liście. Nie spełniamy stawionego przez Kongres USA warunku zakładającego, że odsetek decyzji odmownych dla starających się o wizę wjazdową nie przekracza 10 proc.

W chwili obecnej McCain traci w sondażach do swego demokratycznego rywala Baracka Obamy 6 punktów procentowych.

Źródła[edytuj]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z publikacji pt. Czy McCain zniesie wizy Polakom?, napisanej przez Aleksandrę Nowak i pierwotnie opublikowanej w e-Polityka (więcej)