2008-11-01: Open Street Map: problemy z licencją

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 1 listopada 2008
Mapa Pragi utworzona w serwisie OSM

OpenStreetMap, czyli projekt rozwijania wolnych danych geoinformatycznych, ma problem z wyborem licencji dla swoich map. Obecna licencja CC BY-SA 2.0 może się okazać nieodpowiednia w takich zastosowaniach.

Informacje są wprawdzie zbierane i opracowywane głównie przez ochotników z GPS-ami oraz importowane z dostępnych publicznie danych, ale nie jest to praca twórcza, tylko odwzorowywanie faktów. Fakty zaś - w myśl prawa autorskiego - nie są chronione przed dalszym swobodnym wykorzystywaniem. Oznaczałoby to, że praktycznie dane OSM nie mają żadnego ograniczenia i w praktyce podpadają pod domenę publiczną.

Trwająca przez większą część roku dyskusja w tej sprawie daleka jest na razie od rozstrzygnięcia. Jednym z pomysłów jest zmiana licencji na taką, która chroni bazę danych OSM jako całość, ponieważ regulują to inne przepisy. Są jednak osoby, któr e nie mają nic przeciwko temu, żeby dane OSM każdy mógł używać jak zechce, nawet w rozwiązaniach własnościowych. Ostatecznie problemy prawne mogą się okazać bardziej zawiłe niż zysk z ochrony, jaką w ten sposób projekt chciałby uzyskać.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Mapy z serwisu OSM


Źródła[edytuj | edytuj kod]