Przejdź do zawartości

2008-10-30: Pierwszy wenezuelski satelita na orbicie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Flaga Wenezueli
Start rakiety typu Chang Zheng 3B
czwartek, 30 października 2008

Wczoraj o 16:54 GMT chińska rakieta nośna Długi Marsz 3B wyniosła w kosmos pierwszego wenezuelskiego sztucznego satelitę Ziemi.

Satelita VENESAT-1, zwany również "Simon Bolivar", na cześć południowoamerykańskiego bojownika o niepodległość, jest satelitą telekomunikacyjnym. Hugo Chavez, prezydent Wenezueli, nazwał go "produktem socjalizmu" i symbolem jedności Ameryki Łacińskiej. Wraz z prezydentem Boliwii, Evo Moralesem, oglądał transmisję startu w mieście Luepa. "Kapitalizm wynosi satelity, aby zarabiać pieniądze. To jest akt wolności i niezależności", komentował Chavez. "Ten satelita nie jest dla nas, ale dla ludności Ameryki Łacińskiej i Karaibów. To kolejny krok w stronę niepodległości", mówił, dodając, że jest to też usuwanie technologicznych różnic.

Minister nauki i techniki Wenezueli, Nuris Orihuela, powiedział, że podczas 15 letniej misji "Simon Bolivar" będzie służył bratnim krajom Wenezueli do przekazywania strumieni telekomunikacyjnych i eksperymentom łącznościowym, np. telemedycynie.

Budowa satelity rozpoczęła się w 2002 roku i kosztowała 241 milionów USD. Powstał on przy dużym udziale Chin, w ramach umowy o wymianie i pomocy technologicznej. Statek waży ok. 5,1 tony i pełną sprawność osiągnie w styczniu 2009 roku.

Prezydent Boliwii gratulował startu sąsiadowi. Powiedział, że narody Ameryki Południowej mają prawo mieć własnego satelitę telekomunikacyjnego, nawiązując tym samym do nieudanych prób nacisku USA na Chiny, aby wstrzymały start satelity.

Rząd Wenezueli planuje już start kolejnego satelity w 2013 roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]