Przejdź do zawartości

2008-10-29: Senat odrzucił pomysł referendum

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 29 października 2008

Debata w tej sprawie trwała 10 godzin. Ostatecznie Senat, w którym większość ma koalicja PO-PSL, odrzucił propozycję prezydenta Lecha Kaczyńskiego, by zorganizować ogólnokrajowe referendum w sprawie kierunku reformy służby zdrowia.

Przeciw referendum opowiedziało się 57 senatorów, a za prezydenckim pomysłem – 38. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

- To jest niedobra informacja, że głosami senatorów Platformy Obywatelskiej inicjatywa pana prezydenta w sprawie referendum została odrzucona – skomentował głosowanie Andrzej Duda, prezydencki minister, który przedstawiał wniosek głowy państwa ws. referendum. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz wcześniej nie zgodził się, by uzasadnienie prezydenckiego wniosku przedstawił poseł Zbigniew Religa. Jego zdaniem reprezentowanie prezydenta przez posła jest niezgodne z konstytucją. Nie wyraził także zgody na wniosek PiS, by utajnić głosowanie. Argumentował, że jest to niezgodne z regulaminem Senatu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Senat odrzucił pomysł referendum j”, napisanego przez Kamila Świętonia, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).