2008-10-27: Trzech Polaków w litewskim Sejmie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 27 października 2008
Polityka
N icon politics.png

W niedzielę (26 października) odbyła się II tura wyborów parlamentarnych na Litwie. Po przeliczeniu niemal wszystkich głosów wynika, że koalicję będzie tworzyła centroprawica, na czele z liderem konserwatystów Andriusem Kubiliusem. Do Sejmu dostało się także trzech Polaków z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL).

Ze Związku Polaków na Litwie mandaty zdobyli: prezes ugrupowania Michał Mackiewicz, wicedyrektor administracji w samorządzie Wilna Jarosław Narkiewicz i przewodniczący partii Waldemar Tomaszewski. - Nasz wynik jest dobry. Od czasu wprowadzenia na Litwie dla partii mniejszości progu wyborczego w 1996 roku, po raz pierwszy będziemy mieli trzech posłów, a nie dwóch. Po prawie 20 latach niepodległości kraju nie tracimy lecz wzmacniamy pozycję – skomentował wybory Tomaszewski. Jak powiedział, frekwencja w całej Litwie wyniosła około 30 proc., a w niektórych miejscowościach zamieszkałych przez Polaków – nawet 70 proc. Czym przysłuży się obecność trzech posłów AWPL w litewskim Sejmie? - Niezależnie od tego, kto będzie tworzył koalicję, nasze poparcie będzie zależało od spełnienia głównych postulatów – przyspieszenia i zakończenia procesu zwrotu ziemi, uregulowania kwestii publicznego używania na Wileńszczyźnie języka polskiego jako języka mniejszości narodowej, a także zagwarantowania oświaty w języku polskim – powiedział przewodniczący ugrupowania.

Źródła[edytuj]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z publikacji pt. Wybory: Trzech Polaków w litewskim Sejmie, napisanej przez Kamila Świtonia i pierwotnie opublikowanej w e-Polityka (więcej)