2008-10-23: Multimedialny portal od TVP

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 23 października 2008
Internet

W środę ruszył nowy portal Telewizji Polskiej, który ma połączyć dotychczasowe witryny: tvp.pl oraz itvp.pl. W nowym serwisie znajdują się filmy wideo (w tym około 8 tys. pełnych audycji TVP), program telewizyjny oraz informacje o celebrities.

Nowy portal będzie zawierał 12 działów tematycznych, m.in. informacje, publicystyka, kultura czy religia. Przewidziano także uruchomienie usługi Video On Demand a także emisję niektórych programów na żywo. Oprócz tego, internauci będą mogli zobaczyć ponad 8 tys. archiwalnych nagrań, m.in. "Teleexpress", "Gwiazdy tańczą na lodzie" czy odcinki serialu "M jak Miłość".

Poza serialami i programami produkcji TVP, internauci będą mogli obejrzeć również filmy. Dzięki współpracy z Doc Review, Telewizja Polska będzie mogła zamieszczać na portalu filmy festiwalowe. Jednym z elementów serwisu będą także informacje ze świata gwiazd. Na początku tylko o tych, które związane są z Telewizją Publiczną. W przyszłości TVP zamierza jednak wprowadzić na stronę element społecznościowy, dzięki któremu użytkownicy mogliby np. prowadzić blogi o swoich ulubionych celebrities.

- Na tvp.pl widzowie mogą zobaczyć wiele programów, których z różnych przyczyn nie mogli obejrzeć w telewizji. Podobną możliwość oferują w Internecie niektóre zagraniczne stacje telewizyjne, m.in. BBC, której iPlayer cieszy się w Wielkiej Brytanii coraz większą popularnością – mówi Patrycja Klarecka, dyrektor Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP. – Obecnie jest to kilkanaście programów dziennie, ale pracujemy nad tym, żeby było ich jak najwięcej. Chciałabym także podkreślić, że zależy nam na tym, by, oprócz udostępniania programów, portal tvp.pl stał się pierwszym i najważniejszym źródłem informacji o działalności programowej Telewizji Polskiej.

Zarząd TVP oczekuje, że nowy portal stanie się kolejnym źródłem przychodów telewizji, a inwestycja zwróci się po około trzech latach. Serwis będzie zarabiać na reklamach.

Strona dostępna jest na razie pod adresem beta.tvp.pl.

Jak stwierdza to komunikat w samym serwisie, po to aby można z niego pobierać materiały multimedialne należy mieć legalną kopię systemu operacyjnego Windows XP lub Windows Vista, zainstalowany Windows MediaPlayer w wersji 10.1 lub wyższej oraz łącze internetowe o minimalnej przepustowości 512 kbs. Właściciele innych systemów operacyjnych oraz używający innych niż MediaPlayer odtwarzaczy multimediów nie mogą korzystać z tego serwisu, gdyż w momencie próby pobrania czegokolwiek skrypt ze strony beta.tvp.pl sprawdza, czy na twardym dysku użytkownika w rejestrze jest wpisany poprawny klucz legalności Windowsów, którego użytkownicy linuxa czy systemów operacyjnych produkcji firmy Apple oczywiście nie mają. Wszystko wskazuje na to, że władze iTVP całkowicie zignorowały wcześniejsze apele i petycje o zachowanie neutralności technologicznej i otwartości swoich serwisów i stworzyły serwis, z którego można korzystać używając systemu operacyjnego i odtwarzacza multimediów wyłącznie jednej firmy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]