2008-10-22: Sondaż: do sejmu weszłyby tylko PO i PiS

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 22 października 2008
N icon politics.png

Jak wynika z najnowszego sondażu Gfk Polonia dla "Rzeczpospolitej", gdyby wybory odbyły się w ostatni weekend, do Sejmu weszłyby tylko PO i PiS. Czy to oznacza, że Polska polityka będzie podobna do dwupartyjnej, amerykańskiej?

W sondażu PO zdobyła 42 proc. głosów (o 3 punkty procentowe więcej niż na początku października), a PiS zdobył 20 proc. głosów. W porównaniu do sondażu sprzed 2 tygodni wynik PiS-u pozostał bez zmian. Takie wyniki wyborów oznaczałyby 311 mandatów w Sejmie dla partii Donalda Tuska i 147 dla partii Jarosława Kaczyńskiego. PO mogłaby wówczas samodzielnie rządzić i odrzucać nawet weta prezydenckie. Na SLD chciałoby głosować 4 proc. respondentów, a na partie takie jak m.in. Samoobrona, PSL, SDPL - tylko 1 proc. - Widać, że wyborcy czekają na pojawienie się jakiejś nowej formacji, nie wykluczone więc, że przed następnymi wyborami pojawi się ugrupowanie populistyczne i to ono wypełni pustkę na scenie politycznej - skomentował dla "Rzeczpospolitej" wynik sondażu politolog Kazimierz Kik. Sondaż przeprowadzono w dniach od 16 do 21 października na 978-osobowej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Sondaż: do Sejmu weszłyby tylko PO i PiS”, napisanego przez Kamila Świętonia, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).