Przejdź do zawartości

2008-10-22: Indie wystrzeliły sztucznego satelitę Księżyca

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 22 października 2008

Pięćdziesiąt dwie minuty po północy czasu uniwersalnego rakieta PSLV wyniosła w kosmos pierwszego indyjskiego sztucznego satelitę Księżyca - sondę Chandrayaan-1.

Start odbył się z Centrum Lotów Kosmicznych Satish Dhawn w Sriharikocie, na południowo-wschodnim wybrzeżu Indii.

"To historyczny moment. Rozpoczęliśmy naszą podróż na Księżyc", powiedział przewodniczący ISRO, Madhavan Nair.

ISRO wysłało sondę w dwuletnią misję naukową. Orbiter będzie badał rozkład minerałów i związków chemicznych oraz topografię Księżyca. Całość misji, wraz z wystrzeleniem, szacuje się na 80-100 mln. USD.

Indie wiążą z nią wielkie nadzieje. Chcą by misja była impulsem do rozwoju narodowego programu kosmicznego do poziomu sąsiednich mocarstw, Japonii i Chin. Te ostatnie jednak weszły już w etap załogowej eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Większość przyrządów naukowych na pokładzie sondy nie jest produkcji indyjskiej. Zostały dostarczone przez Stany Zjednoczone, kraje należące do ESA, oraz Bułgarii.

Start był transmitowany na żywo przez większość indyjskich telewizji. Podnoszą się jednak głosy krytykując wydawanie dziesiątków milionów dolarów, podczas gdy miliony hindusów głoduje.

Indie zapoczątkowały swój program kosmiczny w 1963 roku, od razu budując własne satelity i rakiety nośne. Pierwszego satelitę zagranicznego (włoskiego), w celach komercyjnych, wysłali w kwietniu zeszłego roku. Irańskie protesty nie powstrzymały Indii od wystrzelania satelity wywiadowczego należącego do Izraela.

Źródła[edytuj | edytuj kod]