2008-10-21: Grupa krwi będzie w dowodach i paszportach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 21 października 2008

SLD złożył do Sejmu projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie do ważniejszych dokumentów przypisu o posiadanej grupie krwi.

Jasno wynika z ustawy, grupa krwi będzie widoczna na dokumentach wydawanych po 2010 roku. "To dobry termin, bo za kilka lat i tak planowana jest kolejna wymiana dowodów osobistych i praw jazdy" – twierdzi poseł Stec.

Ustawa obejmuje takie dokumenty jak:

  • dowód osobisty
  • prawo jazdy
  • paszport

Głównym argumentem jaki występuje przeciwko rozporządzeniu jest ewentualna pomyłka w przepisywaniu grupy krwi. Wiąże się to bowiem z poważnymi powikłaniami zdrowotnymi, a nawet zgonem.

"Na wpisywanie grupy do dowodów nie godziło się dotąd Ministerstwo Zdrowia" − mówi Magdalena Gąsior-Marek, posłanka PO i przewodnicząca zespołu parlamentarnego „Krewniacy Club”. Poseł PiS Tomasz Latos z Sejmowej Komisji Zdrowia także popiera projekt SLD: "Jeżeli grupa krwi będzie wpisywana na podstawie badań laboratoryjnych, a nie ustnej deklaracji osoby wyrabiającej dowód, to jest propozycja godna poparcia". Do problemu dołączają się także eksperci. Przyjmują jednak bardziej sceptyczne stanowisko w tej sprawie: "Nigdzie w Europie nie ma grupy krwi w dokumentach" − uważa konsultant krajowy ds. medycyny ratunkowej prof. dr hab. Juliusz Jakubaszko. Uważa, że ustalenie grupy krwi ofiary wypadku zajmuje kilkadziesiąt minut. "W tym czasie lekarze wcale nie są bezradni. W sytuacji ratowania życia zawsze można przetoczyć uniwersalną krew grupy zero. Są też preparaty krwiozastępcze, które pomagają w utrzymaniu krążenia".

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Grupa krwi będzie w dowodach i paszportach”, napisanego przez Bartosza Janusa, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).