2008-10-18: Teczka Sikorskiego odtajniona bezprawnie?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 18 października 2008

Byli oficerowie Wojskowych Służb Informacyjnych złożyli zawiadomienie do prokuratury na swoich byłych szefów, którzy mieli bezprawnie odtajnić teczkę inwigilacji Radosława Sikorskiego – informuje "Rzeczpospolita".

Teczkę "Szpak" odtajniono i ujawniono w 2006 r. Według doniesień „Rzeczpospolitej”, kilka dni temu do Wojskowej Prokuratury Okręgowej wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienie przestępstwa przez gen. Jana Żukowskiego, ostatniego szefa WSI oraz jego byłego podwładnego - szefa Biura Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk Grzegorza Skudzawskiego. Byli oficerowie WSI, którzy złożyli doniesienie do prokuratury, twierdzą, że ich ówczesni szefowie nie mieli prawa odtajnić teczki, bo materiały stanowiące tajemnicę państwową powinny być tajne przez 50 lat. - Toczy się postępowanie sprawdzające, które zdecyduje, czy zostanie w tej sprawie wszczęte śledztwo - powiedział "Rzeczpospolitej" ppłk Karol Kopczyk z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. WSI rozpoczęły inwigilację Sikorskiego w październiku 1992 roku, czyli zaraz po tym, gdy przestał być wiceministrem obrony narodowej. Inwigilację zakończono 17 lutego 1995. Po odtajnieniu teczki "Szpaka", dokumenty opublikował na swojej stronie internetowej sam Radosław Sikorski, ówczesny szef MON. Oświadczył jednocześnie, że ujawnienie teczki odbywało się z jego inicjatywy - przypomina gazeta.

Decyzja Sikorskiego wywołała falę dyskusji. Wiele osób twierdziło, że było to działanie bezprawne. - Precedensem jest odtajnienie i ujawnienie materiałów wytworzonych już w wolnej Polsce, - przed czym generalnie bym przestrzegał. Usprawiedliwia to fakt, że - jak wynika z samej zawartości teczki Szpak - WSI wczesnych lat 90. była instytucją głęboko zanurzoną w mentalności i metodach PRL – tłumaczył wtedy Sikorski.

Źródła[edytuj | edytuj kod]