2008-10-17: Prezydencki wniosek o referendum już w Senacie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 17 października 2008

Do Senatu wpłynął prezydencki wniosek o zwołanie w dniach 10-11 stycznia 2009 roku referendum ws. prywatyzacji służby zdrowia. Senat ma zająć się nim na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się w dniach 29-31 października.

Prezydent zaproponował referendum z pytaniem: „Czy wyraża Pani/Pan zgodę na komercjalizację placówek służby zdrowia, która umożliwi prywatyzację szpitali?”. I przedstawił uzasadnienie: „Kierując się dobrem ogółu, jakim jest zagwarantowanie równego dla wszystkich obywateli prawa do ochrony zdrowia stanowiącego zarazem sprawę o szczególnym znaczeniu dla Państwa jako jednej z najważniejszych dziedzin życia społecznego, uważam za niezbędne zarządzenie referendum w sprawie przyszłości polskiej służby zdrowia. Każdy obywatel Rzeczypospolitej będzie mógł, dzięki merytorycznej debacie, jaka poprzedzi referendum, wyrobić sobie zdanie i świadomie podjąć decyzję w tej jakże istotnej sprawie”.

Aby referendum doszło do skutku, musi zatwierdzić je Senat w terminie 14 dni od czasu wpłynięcia takiego wniosku ze strony prezydenta. Izba ta składa się ze 100 senatorów, z których 59 to członkowie PO, którzy już zapowiadają, że wniosek odrzucą.

Źródła[edytuj | edytuj kod]