2008-10-16: Sondaże: premier Tusk nie powinien odmawiać prezydentowi samolotu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 16 października 2008
N icon politics.png

W opinii Polaków spór o wyjazd do Brukseli wygrał prezydent. Mimo przeszkód Lech Kaczyński przyleciał na szczyt UE. Polacy uważają, iż odmawiając prezydentowi samolotu, premier postąpił niesłusznie. W sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" o niesłuszności decyzji Donalda Tuska przekonanych jest łącznie 56% respondentów. Przeciwnego zdania jest prawie 40%.

Na identycznie zadane pytanie w sondażu PBS DGA dla "Gazety Wyborczej" odmowę samolotu negatywnie oceniło 62% respondentów, natomiast co czwarty badany poparł decyzję premiera.

Inaczej jest jednak, jeśli chodzi ocenę składu polskiej delegacji. 64% badanych uznało, że Polskę na szczycie w Brukseli powinien reprezentować Donald Tusk. Obecność prezydenta w Brukseli popiera co czwarty badany.

Pytani w sondażu TNS OBOP dla "Dziennika" o przyczyny ostatniego konfliktu między premierem a prezydentem, 35% Polaków wskazuje na wzajemną niechęć obu polityków. Co czwarty badany uważa, że spór na szczycie oznacza początek kampanii prezydenckiej. 17% respondentów podłoże konfliktu upatruje w sporze konstytucyjnym o podział kompetencji między premierem a prezydentem.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Premier przegrał”, napisanego przez Karolinę Czaja, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).