2008-10-16: Festiwal Kultury Absurdalnej "Absurdalia 2008" w listopadzie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 16 października 2008
Wikinews
Dowiedz się więcej
Absurdalia.jpg

Między 19 a 22 listopada w Katowicach, w ramach II Festiwalu Kultury Absurdalnej "Absurdalia 2008", odbędzie się przegląd teatralny, filmowy, muzyczny, wystawa prac plastycznych oraz wieczór poetycki. Festiwal ma charakter regionalny, lecz jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych szeroko pojmowanym absurdem. Impreza jest organizowana w ramach akcji społecznej "Mniej absurdu w polityce, więcej w sztuce!".

O Festiwalu[edytuj | edytuj kod]

W festiwalu udział może wziąć każdy, kto zechce stworzyć lub pokazać swoje istniejące już dzieło, którego częścią jest absurd. Dzieło powinno zaliczać się do jednej z festiwalowych kategorii konkursowych: film, wiersz, fotografia, przedstawienie teatralne, skecz kabaretowy, utwór muzyczny, rzeźba czy też szeroko rozumiane sztuki plastyczne. Każde wydarzenie festiwalu będzie miało formę konkursu. Nominacji, jak i wyłonienia wygranych dokonywać będzie niezależne Jury, specjalnie powoływane na każdą część Festiwalu. W trakcie finału festiwalu przewidziane jest uroczyste wręczenie statuetek Absurd Roku 2008 oraz nagród laureatom i nominowanym w ramach poszczególnych konkursów.

Podczas pierwszej edycji na Festiwalu gościło wiele znanych osób, m.in. Hirek Wrona, Marek Piekarczyk czy Patrycja Kosiarkiewicz, ale "Absurdalia" to nie festiwal gwiazd. Głównym celem jest danie możliwości wypromowania się nieznanym grupom i twórcom.

Harmonogram Festiwalu[edytuj | edytuj kod]

 1. Środa (19.11.2008)
  1. Konferencja prasowa.
  2. Przegląd teatralny.
  3. Wieczór poetycki w formie slamu.
 2. Czwartek (20.11.2008)
  1. Wernisaż wystawy sztuk plastycznych i fotografii.
  2. Przegląd kabaretowy.
 3. Piątek (21.11.2008)
  1. Przegląd filmowy.
  2. Przegląd muzyczny.
 4. Sobota (22.11.2008)

Wręczenie nagród i wyłonienie zwycięzców poszczególnych konkursów nastąpi na zakończenie każdego z nich. Początkowo planowany finał został odwołany

Organizator[edytuj | edytuj kod]

Projekt organizowany jest przez Europejskie Forum Studentów AEGEE Katowice, które jest częścią międzynarodowej organizacji AEGEE Europe. AEGEE Europe posiada ponad 20-letnią tradycję, powstało w 1985 roku w Paryżu. Działa w 43 krajach Europy w 250 oddziałach lokalnych i posiadając 20 tysięcy członków, co czyni je największą organizacją studencką w Europie.

AEGEE Katowice jest stowarzyszeniem woluntarystycznym i apolitycznym. Jej celem jest promowanie współpracy, wymiany kulturowej i intelektualnej w integrującej się Europie poprzez m.in. konferencje, szkolenia, kursy, obozy i wydarzenia kulturalne. Członkowie AEGEE to głównie młodzież akademicka, która znajduje w sobie chęć by działać na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a także rozwoju własnych umiejętności.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

 • Mateusz Zapart – Festiwal Kultury Absurdalnej „Absurdalia 2008” - Informacja prasowa – Lista dyskusyjna i kontaktowa polskiej wersji wikinews, 13 września 2008
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
POL województwo śląskie COA.svg

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości