2008-10-15: Konserwatyści wygrali wybory parlamentarne w Kanadzie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 15 października 2008
Stephane Dion na wiecu w Brampton 10 października 2008

Konserwatywna Partia Kanady (CPC) premiera Stephena Harpera wygrała wybory parlamentarne w Kanadzie, które odbyły się 14 października.

Premier Kanady ogłosił już swoje wyborcze zwycięstwo, pomimo tego, iż ostateczny wynik wyborów nie jest jeszcze znany. Stephen Harper zadeklarował już jednak, iż uzyskał nowy, mocniejszy mandat od wyborców, by przeprowadzić kraj przez trudny okres kryzysu w światowych finansach.

Premier zaapelował też do opozycji o wsparcie jego działań na rzecz "ochrony gospodarki kraju i przezwyciężenia obecnego światowego kryzysu finansowego". Ostatnie dane pozwalają przypuszczać, że CPC nie uzyska dostatecznej liczby mandatów by rządzić samodzielnie.

Niepełne rezultatów głosowania podają, że partia Harpera zdobyła ok. 37 procent głosów - 144 miejsca w liczącej 308 deputowanych Izbie Gmin. W poprzednim parlamencie dysponowała 127 mandatami.

Lider opozycyjnej Partii Liberalnej Kanady (LPC) Stephane Dion także uznał już porażkę swego ugrupowania, zapowiadając, że będzie przywódcą opozycji parlamentarnej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]