Przejdź do zawartości

2008-10-14: Sojuz TMA-13 dotarł do ISS

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
wtorek, 14 października 2008

We wtorek rosyjski statek kosmiczny Sojuz TMA-13 z szóstym turystą kosmicznym amerykańskim astronautą Richardem Garriottem na pokładzie po dwudniowym locie przycumował do krążącej na orbicie okołoziemskiej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Połączenie poprzez moduł Zaria ze stacją ISS znajdującą się 344 kilometrów nad Ziemią nastąpiło o 10:26 czasu polskiego i obyło się bez przeszkód. Informację tą podało rosyjskie centrum lotów kosmicznych oraz rosyjska agencja ITAR-TASS.

Na stację ISS przybyła (przyleciała) dwuosobowa Osiemnasta Ekspedycja czyli 18. stała załoga stacji złożona z dowódcy: Jurij Łonczakow i Mike Fincke

W Kosmosie powitali ich członkowie Ekspedycji Siedemnastej: Siergiej Wołkow, Oleg Kononienko i Gregory Chamitoff.

Wspólny lot potrwa do 23 października. Wtedy na pokładzie poprzedniej kapsuły, Sojuza TMA-12, na Ziemię powrócą Wołkow, Kononieko i Garriott.

47-letni Richard Garriott milioner i syn byłego astronauty Owena Garriotta spędzi na stacji ok. dziewięciu dni. Amerykanin jest już szóstym kosmicznym turystą. Za lot miał zapłacić 30 mln dolarów.

Garriott fortuny dorobił się na grach komputerowych. Jego ojciec, który w 1973 roku był na stacji kosmicznej Skylab, obserwował operację dokowania statku przy stacji z podmoskiewskiego centrum kontroli lotów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • [1] – NASA, 14 października 2008
  • [2] – 14 października 2008
  • kj/mlas – Sojuz w kosmosie – www.tvn24.pl, 14 października 2008