2008-10-14: Open Access Day

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 14 października 2008

Open Access Day obchodzony po raz pierwszy historii

Dzisiaj, po raz pierwszy obchodzony jest Światowy Open Access Day (Dzień Otwartego Dostępu). Otwarty dostęp to termin oznaczający wolny, powszechny, trwały i natychmiastowy dostęp dla każdego do cyfrowych form zapisu danych i treści naukowych oraz edukacyjnych.

Organizatorami obchodów jest luźna konfederacja kilku organizacji ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii: Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition (SPARC), Students for FreeCulture i Public Library of Science (PLoS). Obchody te polegają na prowadzeniu wykładów i minikonferencji, organizacji hapenningów i innych form promocji idei otwartego dostępu do twórczości naukowej i edukacyjnej w kilkudziesięciu bibliotekach akademickich na wszystkich 5 kontynentach. Relacja na żywo z części z tych działań jest dostępna na oficjalnej stronie Open Access Day: openaccessday.org/program/. Oficjalny program obchodów rozpoczął wykład brytyjskiego biochemika sir Richarda Johna Robertsa, laureata Nagrody Nobla z medycyny w 1993 r.

W Polsce do obchodów przystąpiły m.in: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Fundacja Nowoczesna Polska, ICM UW (partner projektu Creative Commons Polska) i Stowarzyszenie Wikimedia Polska, które od pewnego czasu tworzą nieformalną koalicję na rzecz otwartych zasobów edukacyjnych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]