Przejdź do zawartości

2008-10-13: Nobel z ekonomii dla Paula Krugmana

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 13 października 2008
Ogłoszenie na konferencji prasowej

Nagroda im. Nobla z Ekonomii dla amerykańskiego profesora ekonomii

Nagroda im. Nobla z Ekonomii została przyznana Paulowi Krugmanowi za jego analizę trendów handlowych i lokacji aktywności ekonomicznej.

Paul Krugman to profesor Uniwersytetu Princeton i jednocześnie popularny dziennikarz The New York Times oraz autor poczytnego blogu. Uważa się go za głównego twórcę tzw. Nowej Geografii Ekonomicznej, teorii wyjaśniającej kryzysy walutowe i giełdowe występujące w efekcie globalizacji gospodarki światowej, w inny sposób niż dominujące we współczesnej teorii monetaryzmu koncepcje wywodzące się z prac innego noblisty, Miltona Friedmana.

Jakkolwiek popularnie nagrodę tę nazywa się Nagrodą Nobla z ekonomii, ma ona nieco innych charakter niż Nagrody Nobla z pozostałych dziedzin, gdyż nie została ustanowiona w testamencie Alfreda Nobla, lecz została zainicjowana przez Komitet Noblowski w 1969 r. Wypłata tej nagrody nie obciąża bezpośrednio majątku Komitetu Noblowskiego, lecz jest finansowana z środków Sveriges Riksbank. Stąd jej oficjalna nazwa brzmi: Nagroda Sveriges Riksbank z Nauk Ekonomicznych dla Uczczenia Pamięci Alfreda Nobla.

Źródła[edytuj | edytuj kod]