2008-10-09: Polska Członkiem Międzynarodowej Agencji Energii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 9 października 2008
Polska
POL location map.svg

Wczoraj (8.10) zapadła decyzja o przyjęciu naszego kraju w poczet członków Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Polska dołączyła do grona 27 państw, których głównym celem jest dbałość o bezpieczeństwo energetyczne.

"Uczestnictwo w Agencji wiąże się ze zwiększeniem bezpieczeństwa dostaw produktów naftowych oraz włączeniem się w mechanizm wzajemnego wsparcia państw członkowskich" - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak. Starania o przyjęcie do Agencji trwały od 1994 roku.

MAE to jedna z najbardziej wpływowych i skutecznych organizacji międzynarodowych sektora energetycznego. Została utworzona w 1974 r. na wniosek państw członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w odpowiedzi na tzw. pierwszy szok naftowy, będący konsekwencją wojny izraelsko-arabskiej. Wówczas zadaniem MAE było stworzenie mechanizmu, który chroniłby państwa OECD przed zakłóceniami w dostawach ropy naftowej w przyszłości. Obecnie MAE dba o bezpieczeństwo energetyczne, stanowiąc swoiste „grupowe ubezpieczenie” na wypadek kryzysu paliwowego.

Źródła[edytuj]