Przejdź do zawartości

2008-10-04: SLD chce referendum w sprawie tarczy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 4 października 2008

Sojusz Lewicy Demokratycznej planuje przeprowadzić referendum w sprawie umieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej – podaje TVP Info.

Politycy SLD nie są jednak pewni czy takie referendum można w ogóle przeprowadzić. Zamierzają poprosić o opinię Państwową Komisję Wyborczą. O zorganizowanie referendum mogą wystąpić obywatele. Pod wnioskiem musi podpisać się jednak co najmniej pół miliona osób. SLD planuje zebrać potrzebne podpisy. – W związku z zamiarem zorganizowania zbiórki zwróciliśmy się z pytaniami do Państwowej Komisji Wyborczej, czy amerykańska tarcza antyrakietowa ma związek z obronnością naszego kraju – powiedział TVP Info szef SLD Grzegorz Napieralski.

Opinia PKW jest konieczna, ponieważ według ustawy, rozpisane z inicjatywy obywateli referendum nie może dotyczyć obronności państwa. – Tarcza jest elementem systemu bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Ale czy ma też związek z obronnością naszego kraju? To niejednoznaczna kwestia – tłumaczy Napieralski.

SLD ma również wyjście awaryjne, w przypadku gdy PKW uzna, że nie można zorganizować referendum. – Będziemy starali się zmienić ustawę o referendach – nieoficjalnie mówią TVP Info politycy lewicy.

Sojusz Lewicy Demokratycznej jest przeciwny amerykańskiej tarczy i zamierza zorganizować w Sejmie konferencję naukową na ten temat. Sojusz zamówił też u ekspertów analizy prawne, które mają pomóc w skierowaniu sprawy tarczy antyrakietowej do Trybunału Konstytucyjnego.

Źródła[edytuj | edytuj kod]