Przejdź do zawartości

2008-10-01: Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego w listopadzie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 1 października 2008

Prace nad tzw. częścią nieunijną projektu nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego zakończą się w listopadzie br. - poinformował Jacek Łosik z resortu infrastruktury. Propozycje dotyczą m.in. zwalczania spamu, pisze Gazeta Prawna.

Podczas wtorkowej konferencji dotyczącej zmian i regulacji w Prawie telekomunikacyjnym dyrektor departamentu telekomunikacji Ministerstwa Infrastruktury (MI) Jacek Łosik wyjaśnił, że projekt składa się z dwóch części: "unijnej", dotyczącej dostosowania do regulacji UE oraz "nieunijnej".

Łosik zaznaczył, że część "nieunijna" projektu ma głównie uzupełnić i doprecyzować przepisy ustawy i jest uzgadniana z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Propozycje dotyczą m.in. rachunkowości regulacyjnej oraz zwalczania spamu.

Nawiązał do przyjętego w ubiegłą środę przez Parlament Europejski tzw. pakietu telekomunikacyjnego, czyli propozycji zmian dyrektyw, których autorem jest Komisja Europejska.

Mają one m.in. umożliwić krajowym regulatorom rynku telekomunikacyjnego (w Polsce jest to Urząd Komunikacji Elektronicznej - PAP) zmuszenie operatorów (np. w Polsce Telekomunikację Polską - PAP) do rozdzielenia świadczenia usług od zarządzania siecią, za pomocą której te usługi są świadczone. Ale - jak zaznaczono - "jedynie w wyjątkowych okolicznościach".

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego w listopadzie”, którego autorem jest Michał Rogowicz, opublikowanego w serwisie Media2 (więcej informacji).