Przejdź do zawartości

2008-09-30: Śnieg na Marsie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 30 września 2008

Laserowy przyrząd lądownika Mars Phoenix Lander, służący badaniu atmosfery Marsa, wykrył opad śniegu z chmury znajdującej się około 4 kilometrów nad lądownikiem. Dane wskazują, że śnieg nie dolatywał do powierzchni planety, wcześniej parując.

"Nic takiego nie widziano wcześniej na Marsie", powiedział Jim Whiteway z York University z Toronto, główny naukowiec kanadyjskiej stacji meteorologicznej znajdującej się na pokładzie lądownika. "Niewykluczone, że śnieg może jednak dolatywać do powierzchni."

Nic takiego nie widziano wcześniej na Marsie.

—Jim Whiteway


Przyrządy naukowe Phoenix zasugerowały też obecność węglanu wapnia, składnika kredy i gliny. Na Ziemi większość węglanów i glin powstaje jedynie w obecności ciekłej wody. "Nadal zbieramy dane i przed nami jest mnóstwo analiz, ale idziemy do przodu szukając odpowiedzi na jedno z głównych pytań, jakie sobie zadaliśmy", mówił główny naukowiec misji, Peter Smith. Dowodów na obecność węglanu wapnia dostarczyły przyrządy TEGA i MECA.TEGA odnotował intensywne uwalnianie dwutlenku węgla przy temperaturze rozkładu węglanu, podczas której wytwarzane jest CO2. MECA wykrył węglan wapnia poprzez efekt buforowy podczas analizy "na mokro" próbek gruntu. Zmierzona koncentracja wapnia była zgodna z oczekiwaną koncentracją w roztworze buforowanym węglanem wapnia.

Misja lądownika Phoenix trwa już 2 miesiące dłużej niż planowano. Niestety, zbliżająca się marsjańska zima jeszcze przed końcem roku spowoduje, że lądownik będzie miał za mało energii elektrycznej aby dalej działać. Nim to nastąpi, obsługa statku spróbuje jeszcze uruchomić mikrofon, aby zarejestrować odgłosy na powierzchni Czerwonej Planety.

"Przez prawie trzy miesiące od lądowania, Słońce nie zachodziło", mówił menadżer misji w ośrodku JPL, Barry Goldstein. "Teraz znika pod horyzontem na ponad 4 godziny na dobę, a z każdym tygodniem nasze panele produkują coraz mniej energii elektrycznej. Przed końcem października nie będzie dostatecznie dużo energii aby poruszać automatycznym ramieniem".

Źródła[edytuj | edytuj kod]