Przejdź do zawartości

2008-09-29: Zabraknie adresów IP

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Internet
poniedziałek, 29 września 2008

Niedługo zabraknie numerów IP, czyli adresów internetowych komputerów - ostrzega "ojciec internetu" Vint Cerf na łamach "The Times". Według, Cerfa adresów zabraknie w 2010 roku, co może oznaczać, że nowe komputery nie będą mogły pracować w sieci.

Vint Cerf wyjaśnia, że kiedy w 1977 roku tworzył wraz grupą naukowców internet, to wykorzystano oprogramowanie IPv4 pozwalające na użycie 4,2 miliarda adresów. Sądzono, że to wystarczy, ale lawinowe rozszerzanie się sieci, zwłaszcza podłączenie do niej telefonów komórkowych, sprawiło, że obecnie w zapasie pozostaje zaledwie 14 procent numerów IP – podaje Informacyjna Agencja Radiowa.

Nowy system zwany IPv6 jest od lat gotowy. Pozwala on na wykorzystanie 340 sekstylionów adresów, czyli ponad cztery razy wiecej niż liczy obecny system IPv4. Według ekspertów, po wprowadzeniu nowego systemu adresów powinno wystarczyć na co najmniej kilkadziesiąt lat. Problem teraz w tym, żeby gładko przejść z jednego systemu na drugi. – Najwyższy czas już się do tej operacji przygotować, gdyż inaczej sieci grozi chaos, kiedy użytkownicy starego systemu nie będą mogli się połączyć z komputerami posiadającymi adresy w nowym systemie – ostrzega Vint Cerf w The Times.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Zabraknie adresów IP”, którego autorem jest Michał Rogowicz, opublikowanego w serwisie Media2 (więcej informacji).