2008-09-27: Pożar cysterny z gazem w Chrzanowie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Współrzędne: 50°8'30" N 19°24'39.7" EGeografia

sobota, 27 września 2008
Układ komunikacyjny Chrzanowa

Przez całą sobotę, 27 września 2008, trwał w Chrzanowie w woj. małopolskim pożar cysterny wypełnionej około 20 tonami skroplonego propanu-butanu, która po godzinie 20-tej w piątek zawadziła o wiadukt kolejowy nad ulicą Krakowską, w pobliżu skrzyżowania z ulicami Podwale, Szpitalną i Trzebińską, na drodze krajowej nr 79 w kierunku Katowic.

25-letni kierowca cysterny jadący z Chełma (woj. lubelskie) zdecydował się ominąć autostradę A4 i skierować na drogę krajową. Jak twierdzi, nie zauważył znaku zakazu wjazdu pojazdów o wysokości przekraczającej 3,2 metra, umieszczonego na wiadukcie. Cysterna uległa uszkodzeniu, a skroplony gaz zaczął się palić. Kierowca i pasażer cysterny po zatrzymaniu pojazdu tuż za wiaduktem uciekli z szoferki, pozostawiając włączony silnik i niezaciągnięty hamulec ręczny, co groziło cofnięciem się cysterny z powrotem pod wiadukt.

Przybyłe na miejsce ekipy straży pożarnej rozpoczęły natychmiastowe schładzanie cysterny wodą i unieruchomiły pojazd. Rozpoczęto kontrolowane spalanie skroplonego gazu, aby nie dopuścić do jego wybuchu. Z powodu zagrożenia eksplozją zamknięto obszar w promieniu 300 metrów, później rozszerzając strefę zamkniętą do promienia 1 kilometra, obejmującą ścisłe centrum miasta. Ewakuowano kilkuset mieszkańców z najbliżej położonych budynków, nieczynne były wszystkie okoliczne sklepy i punkty usługowe, w tym dwa centra handlowe.

Z powodu uszkodzenia wiaduktu i pożaru zamknięta została linia kolejowa Trzebinia-Oświęcim. Paraliżowi uległa komunikacja samochodowa. Tymczasowy dworzec autobusowy zorganizowano w okolicy chrzanowskiego Placu Tysiąclecia.

Około godziny 18-tej w sobotę w cysternie pozostawało około 10 procent początkowej zawartości gazu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
POL województwo małopolskie COA.svg

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości