Przejdź do zawartości

2008-09-24: Tornado 15-16 sierpnia 2008 - reportaż

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 24 września 2008

W dniach 15-16 sierpnia przez Polską (poczynając od wschodniej części województwa opolskiego aż po województwo podlaskie) przeszła seria trąb powietrznych. W pozostałej części kraju pojawiały się silne burze z gradobiciem.

W wyniku działania tych zjawisk atmosferycznych zginęły 4 osoby, 2 w powiecie lublinieckim (Rusinowice, Kalina), a 34 trafiły do szpitali. Zniszczonych zostało 360 domów, w 212 zerwane zostały dachy, a w kolejnych 145 zostało uszkodzonych w inny sposób.

Ponadto zniszczonych zostało kilkaset hektarów lasu, w tym część Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą.

W ciągu pierwszych dwóch dni podejmowano działania mające na celu zabezpieczenie mienia i życia poszkodowanych mieszkańców. Drogi dojazdowe do miejscowości były zamknięte dla ruchu ze względu na duże ryzyko kradzieży, natomiast budynki zabezpieczane były przed zalaniem i dalszym zawaleniem przy udziale OSP i PSP.

16 sierpnia na terenie Sieroniowic, a później Kaliny pojawił się premier Donald Tusk oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna, obiecując pokrycie dla wszystkich poszkodowanych (nie tylko w tej miejscowości) pokrycie poniesionych strat.

Dzięki doraźnej pomocy urzędów samorządowych oraz wojewódzkich, a także lokalnych sponsorów w ciągu pierwszego tygodnia po katastrofie zaczęto odbudowę domów oraz naprawy uszkodzonych dachów. W poszkodowanych gminach, jak również w sąsiednich, zaczęto organizować różnego typu zbiórki pieniędzy i darów. W Koszęcinie Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" zorganizował zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych podczas odbywającego się tydzień po nawałnicy "Pikniku". Sami artyści "Śląska" także zostali wcześniej poszkodowani, podczas powrotu do siedziby, gdy trąba powietrzna uderzyła w ich autokar.

W pierwszym rzędzie pieniądze na odbudowę przekazane zostały mieszkańcom uszkodzonych i zniszczonych domów. Część rodzin dostała do 10 tysięcy złotych na wstępne pokrycie materiałów budowlanych. Do końca pierwszego tygodnia trwały dokładne oszacowania poniesionych strat przez konkretnych mieszkańców. Specjalne komisje chciały oszacować wszystkie straty, dlatego też tempo ich prac nie pozwoliło, by wszyscy dotknięci żywiołem mieszkańcy dowiedzieli się, na jakie odszkodowania mogą liczyć.

Jak podaje serwis internetowy Interia.pl osobom, których domy zostały zniszczone, ale nie mają stałego zameldowania w danej miejscowości nie mogą zostać wypłacone odszkodowania zgodnie z przepisami. Przedstawiciele władz lokalnych i średniego szczebla zapewniają, że odszkodowania mimo tego typu przepisów, będą wypłacane.

Miejscowości, w których pojawiły się zniszczenia w następstwie trąby powietrznej i burz[edytuj | edytuj kod]

 • województwo opolskie:
  • Balcarzowice:
  • Sieroniowice:
  • Zimna Wódka:
  • Błotnica Strzelecka:

Na Autostradzie A4, tornado przewróciło kilka samochodów osobowych, ciężarowych a także autokar

Siła tornada w powyższych miejsocowościach F4/T8 - od 331 do 415 km/h

W Strzelcach Opolskich na 22 sierpnia przygotowano koncert charytatywny "Solidarni z poszkodowanymi przez huragan", który odbyć się miał w miejscowym domu kultury.

 • województwo śląskie:

Rusinowice:

Cieszowa: uszkodzony został zakład produkcyjny Plastimex, zatrudniający ponad 150 osób. Według relacji jednego z mieszkańców trąba powietrzna rozdzieliła się na dwie w okolicy tej miejscowości. Główna siła huraganu przeszła zaraz za budynkami mieszkalnymi po wschodniej części miejscowości. Zniszczony został także drzewostan i częściowo także macewy na znajdującym się w pobliżu miejscowości cmentarzu żydowskim.

Siła tornada w Cieszowej: F2/T5 - od 181 do 250 km/h

Kalina: Największe zniszczenia miały miejsce w zachodniej części miejscowości. Poza uszkodzeniem ok. 100 budynków, zginął mężczyzna przygnieciony przez drzewo w domku letniskowym. Zniszczony został także szeroki na kilkaset metrów pas lasu w bezpośrednim sąsiedztwie wsi i budynek dyrekcji Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą. Większość mieszkańców do końca pierwszego tygodnia po burzy zdołała postawić uszkodzone dachy. W jednym z domów całkowicie zawaliło się świeżo budowane piętro, a przewracający się komin spowodował dziury w stropie, przez co na mieszkańców spadły kawałki gruzu. W trakcie odgruzowywania okazało się, że na dom zwalił się rosnący obok modrzew.

W sobotę, dzień po katastrofie w miejscowości pojawili się przedstawiciele rządu, obiecując pomoc finansową. Sama miejscowość stała się obiektem zainteresowania, przez co codziennie wjeżdżały w nią z trasy DW 905 dziesiątki samochodów. Jeszcze w trakcie następnego weekendu po katastrofie można było zauważyć sznur samochodów z gapiami i osobami chcącymi wykonać fotografie. Zdarzały się także osoby, które przyjeżdżały z konkretną pomocą finansową.

Według mieszkańców, trąba powietrzna przechodziła nad ich miejscowością w okolicach godz. 17:20.

Trzepizury:

Blachownia: uszkodzonych zostało ponad 50 budynków jednorodzinnych oraz 9 bloków jednorodzinnych. Uszkodzenia pojawiły się także w lokalnych zakładach pracy, a telefony stacjonarne nie działały jeszcze tydzień po wichurze. 5 osób w trakcie wichury zostało rannych.

Park krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą: Poza zniszczeniami drzewostanu i tym samym naruszeniem ekosystemu, na terenie parku trąba powietrzna w znacznym stopniu zniszczyła użytek ekologiczny "Żwirowiska w Cieszowej", m.in. poprzez pozbawienie wody występujących na tym terenie oczek wodnych.

Siła tornada w miejscowościach: F3/T6 - od 251 do 330 km/h

Mykanów

Bogusławice

Siła tornada w miejscowościach: F2/T5 - od 181 do 250 km/h
 • województwo łódzkie

Radomsko:

Dobroszyce:

Gomunice:

Siła tornada w miejscowościach: F1/T2, T3 - od 115 do 180 km/h

Gorzkowice: zostało uszkodzonych lub zerwanych ok. 175 dachów z budynków mieszkalnych i 66 dachów z budynków gospodarczych.

Stara Wieś:

Siła tornada w miejscowościach: F3/T6 - od 251 do 330 km/h
 • województwo mazowieckie

Radom:

Siła tornada w Radomiu: F1/T2 lub T3 - od 115 do 180 km/h
 • województwo podlaskie

Osipy Kolonia:

Tybory-Wólka:

Siła tornada w miejscowościach: F1-F2/T3, T4 - od 115 do 180 km/h, oraz od 181 do 250 km/h

Zniszczone obszary leśne i rolnicze[edytuj | edytuj kod]

 • Nadleśnictwo Strzelce Opolskie - uszkodzonych zostało 53 ha lasów, w tym 40,9 ha lasów zostało całkowicie zniszczonych. Straty surowca drzewnego wynoszą szacunkowo ok. 8 000 m³.
 • Nadleśnictwo Koszęcin - na terenie nadleśnictwa zostało zniszczonych ok. 700 ha drzewostanu, w tym w leśnictwach: Piłka i Trójca - 22 ha, Cieszowa 400ha, Boronów 55 ha, Kalina 240 ha. Łączna masa zniszczonego surowca drzewnego wynosi ok. 140 tys. m³. Trąba powietrzna nad lasami przechodziła między godz. 16:45 a 18:00. 22 sierpnia po spotkaniu z Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych ustalono, że wpierw zostanie zakupiony sprzęt do utylizacji zniszczonych młodników, nie nadających się już do hodowli.
 • Nadleśnictwo Herby - na obszarze kilku leśnictw zniszczonych zostało ok. 80 tys. m³ surowca drzewnego na powierzchni 350 ha.

Przewidywania tornad i trąb powietrznych[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiciele Polskich Łowców Burz, organizacji, która nie tylko fascynuje się niecodziennymi i groźnymi zjawiskami atmosferycznymi, lecz także stara się na bazie komunikaŧów meteorologicznych je przewidywać, . Obecny system pozwolić może jedynie na przewidzenie w jakim województwie wystąpi tornado. Potrzeba jednak kilkunastu godzin dziennie na analizowanie danych, aby to przewidzieć. Denerwujący jest jednak dla nich często brak podstawowych informacji o tego typu zjawiskach. 17 sierpnia na forum PŁB jeden z nich, pisał "Zastanawia mnie ile minie lat i ile jeszcze miejscowości zostanie zmiecionych z powierzchni ziemi zanim ktoś na odpowiednim stołku chociaż pomyśli o czymś takim jak system wczesnego ostrzegania przed tego typu zjawiskami, co dla wielu dziś jest pojęciem zupełnie nieznanym."

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]