Przejdź do zawartości

2008-09-23: Reklama w Internecie coraz bardziej popularna

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Internet
wtorek, 23 września 2008

Wydatki na reklamę w sieci już w tym roku mogą przekroczyć miliard złotych. Na taką gotówkę nie mogą liczyć gazety, outdoor czy radio. Więcej wyda się tylko na telewizję i magazyny, pisze Rzeczpospolita.

Rynek reklamy w sieci jest już tylko o krok od przekroczenia psychologicznej granicy miliarda złotych. Już w przyszłym roku firmy wydadzą w Polsce na reklamę w sieci 1,13 mld zł, czyli o 36,3 proc. więcej niż w 2007. Do 2010 roku segment ten będzie rósł w tempie powyżej 30 proc. rocznie – za trzy lata jego wartość wyniesie 1,49 mld zł – szacuje ZenithOptimedia Group (ZOG).

Według ZOG w tym roku reklamy w gazetach warte będą 778, outdoor – 708, a Internet – 827 mln zł.

Zdaniem Jarosława Sosińskiego reklama w sieci zyska też na wprowadzeniu iPhone’a 3G. – Na rynku dużo zmienia coraz lepsza jakość telefonów komórkowych. iPhone może rozruszać rynek reklamy mobilnej, bo jest wygodny do ściągania z sieci gier, gadżetów i widgetów. A wraz z rozwojem tych zjawisk coraz większą rolę będzie odgrywał Internet mobilny. Już dziś wszystkie duże portale w Polsce mają swoje wersje dla użytkowników komórek. Szybko rosnąć będzie też w Polsce rynek reklam w grach, bo piractwo jest w odwrocie i gry są coraz tańsze – uważa Sosiński z Zed Digital.

Według ZOG Polska nie jest już tak dynamicznym reklamowo rynkiem, jak Rosja i Ukraina – kwotowo wpływy z reklam rosną tu wciąż mocno, ale procentowo mniej niż w innych krajach. Według ZOG na Ukrainie rynek reklamy urośnie w tym roku szybciej niż nasz, bo o 23,6 proc., w Rosji o 30,4, a na Słowacji – 19,3 proc.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Reklama w Internecie coraz bardziej popularna”, którego autorem jest Michał Rogowicz, opublikowanego w serwisie Media2 (więcej informacji).