2008-09-21: Obywatelstwo od Schetyny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska
POL location map.svg
niedziela, 21 września 2008

Klub senatorów PO przygotował projekt nowych przepisów, które pozwolą szefowi MSWiA Grzegorzowi Schetynie na przywracanie polskiego obywatelstwa wszystkim, którzy je utracili w czasach PRL. Konstytucja RP zakłada, że obywatelstwo nadać może jedynie prezydent, jednak zdaniem polityków PO, nowelizacja ustawy o polskim obywatelstwie nie będzie niekonstytucyjna.

Dysponujemy jednoznacznymi ekspertyzami konstytucjonalistów. Ustawa zasadnicza mówi o nadawaniu obywatelstwa przez prezydenta. Pojęcie przywracania obywatelstwa to dla polskiego ustawodawstwa coś całkowicie nowego. Wprowadzi to dopiero nasza nowelizacja – mówi senator PO Andrzej Person, który przygotowuje ten projekt.

Po wprowadzeniu projektu PO, o przywrócenie obywatelstwa utraconego w czasach PRL będzie się można zwrócić do szefa MSWiA, a w razie odmownej decyzji pozostaje możliwość odwołania się do sądu.

W obecnej chwili, na podstawie wykładni, jaką przyjęło MSWiA, część osób którym w czasie PRL odebrano obywatelstwo, może uzyskać poświadczenie, że są pełnoprawnymi obywatelami RP. Ta możliwość dotyczy ludzi, którzy utracili obywatelstwo na mocy decyzji z marca 1968 r. dotyczącej emigrantów, obecnie uznawanej za nielegalną.

Źródła[edytuj]