2008-09-21: Ćwiąkalski chciał zrobić czystki w jeleniogórskiej prokuraturze?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
POL location map.svg
Zbigniew Ćwiąkalski.jpg
niedziela, 21 września 2008

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski prawdopodobnie zostanie wezwany na posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Jak informuje wiceszef komisji Arkadiusz Mularczyk, posłowie chcą od ministra wyjaśnień na temat "zarzutów o ewentualnych czystkach w jeleniogórskiej prokuraturze".

Przypomnijmy – sprawa zaczęła się od publikacji w „Naszym Dzienniku”, który pisał, że zamiarem Ćwiąkalskiego jest przeprowadzenie „czystki w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze. Ofiarą paść miał Michał Ostrowski, szef Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze”. Gazeta twierdzi, że „Ostrowski uchodzi za niepodatnego na polityczne naciski fachowca. W proteście przeciwko planom odwołania Ostrowskiego 2 września w specjalnym piśmie zaprotestowało 101 prokuratorów, aplikantów i pracowników prokuratur z okręgu jeleniogórskiego”.

W związku z tymi doniesieniami Arkadiusz Mularczyk oświadczył: „Komisja sprawiedliwości i praw człowieka, na wniosek posłów Prawa i Sprawiedliwości, zamierza wezwać ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego i prokuratora krajowego Marka Staszaka w celu wyjaśnienia zarzutów, podnoszonych przez prokuratorów, że przygotowane zmiany nie mają uzasadnienia merytorycznego, lecz są inspirowane politycznie”. Jak zapowiedział, wniosek o zebranie komisji w tej sprawie zostanie złożony w poniedziałek.

Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości nie chciał komentować doniesień prasowych. Stwierdził jedynie: „Jeżeli pan poseł Mularczyk wyśle do nas pismo, my na nie odpowiemy”.

Źródła[edytuj | edytuj kod]