2008-09-20: Znane osobistości u Wałęsy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska
POL location map.svg
Lech Walesa.jpg
sobota, 20 września 2008

Były prezydent RP Lech Wałęsa organizuje wielkie przyjęcie z okazji 25-lecia przyznania mu Nagrody Nobla. Będzie się ona składać z dwóch części – pierwsza odbędzie się 29 września, a druga – w grudniu – poinformował „Dziennik”.

29 września przypada 25. rocznica ogłoszenia, że przywódca "Solidarności" otrzymał pokojowego Nobla. Tego samego dnia Wałęsa będzie obchodził 65. urodziny. W południe w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się sesja naukowa, a na wieczór zaplanowano koncert w Teatrze Wielkim.

”Dziennik” podał również nazwiska niektórych gości zaproszonych przez byłego prezydenta. Razem z Wałęsą świętować będą m.in.: Madeleine Albright – była sekretarz stanu USA, Tony Blair – były premier Wielkiej Brytanii, XIV Dalajlama – duchowy przywódca Tybetu, Michaił Gorbaczow – były prezydent ZSRR, Jose Manuel Barroso – przewodniczący Komisji Europejskiej, prof. Leszek Balcerowicz – były prezes NBP.

Instytut Lecha Wałęsy i Miasto Stołeczne Warszawa zaprosili na koncert w Teatrze Wielkim również prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Ten jednak nie udzielił jeszcze odpowiedzi na to zaproszenie. – Zaproszenie zostało wysłane ponad miesiąc temu. Do tej pory nie dostaliśmy z Pałacu Prezydenckiego odpowiedzi – mówi Henryk Sikora, dyrektor projektu "Nobel 25" w Instytucie Lecha Wałęsy. Na koncercie nie będzie także premiera Donalda Tuska. Będą jego ministrowie. Według informacji pochodzących od organizatorów, premier zapewnił jednak, że przybędzie na drugą, grudniową część obchodów jubileuszu.

Źródła[edytuj]