2008-09-20: Śmierć gen. Sikorskiego będzie badana w Londynie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska
POL location map.svg
Wladyslaw Sikorski 2.jpg
sobota, 20 września 2008

Jak podaje serwis tvp.info, jeszcze w tym roku jeden z prokuratorów IPN poleci do Londynu badać śmierć gen. Sikorskiego. Zostanie tam przeprowadzona kwerenda w archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. Sikorskiego.

Politolodzy i historycy są zgodni, iż taka podróż to bardzo potrzebne posunięcie. Tadeusz Kisielewski, historyk i politolog, autor kilku publikacji o śmierci Sikorskiego, uważa, iż badanie archiwum może okazać się dla sprawy bardziej wartościowe niż ekshumacja.

W archiwum Instytutu nie przebadano dotąd nawet 70 proc. zbiorów. Można tam najprawdopodobniej znaleźć odpowiedź na pytanie o wiedzę polskiego wywiadu na temat zbliżającego się ewentualnego zamachu – mówi Kisielewski.

Za śledztwo w sprawie śmierci generała odpowiada katowicki oddział IPN. Według prokuratorów istnieją poważne przesłanki do postawienia tezy, iż Sikorski zginął w wyniku spisku. Dało to podstawę do wydania decyzji o ekshumacji ciała generała.

Gen.Władysław Sikorski, były szef polskiego rządu na emigracji, zginął w Gibraltarze 4 lipca 1943 r. Oficjalnie przyczyną śmierci był wypadek lotniczy: maszyna z generałem na pokładzie wpadła morza w 16 sekund po starcie. W tę wersję nie wierzy jednak wielu ekspertów, którzy uważają, że generał został zamordowany, a katastrofę sfingowano.

Źródła[edytuj]