Przejdź do zawartości

2008-09-18: Uroczystości pogrzebowe gen. brygady Mariana Niteckiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 18 września 2008
Marian Nitecki

17 września 2008 r. mszą żałobną w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Konstancinie-Jeziornie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe gen. brygady Mariana Niteckiego, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 r., żołnierza ZWZ-AK, walczącego w Akcji „Burza”, wielokrotnie aresztowanego po wojnie, mianowanego przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na stopień generała brygady oraz odznaczonego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Andrzej Duda oraz dyrektorka Biura Kadr i Odznaczeń, Barbara Mamińska.

Minister Andrzej Duda odczytał list kondolencyjny do córki generała Krystyny Zwierzyńskiej oraz uczestników uroczystości pogrzebowych.

Przekazujemy treść listu:

"Z ogromnym żalem przyjąłem wiadomość o śmierci śp. generała brygady Mariana Niteckiego.

Odszedł wspaniały Polak i patriota, żołnierz Wojska Polskiego, który nigdy nie szczędził sił w służbie ojczyzny. Żegnamy absolwenta przedwojennego Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu i oficera 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Bohatera Kampanii Wrześniowej, żołnierza Armii Krajowej, uczestnika akcji „Burza”, po wojnie prześladowanego przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa.

Śp. generał Marian Nitecki należał do tego pokolenia, które - wychowane w domach i szkołach II Rzeczypospolitej - potrafiło w obliczu śmiertelnego zagrożenia dla kraju udowodnić swoją wierność ojczyźnie i zasadom. Życiorysy tych młodych wówczas ludzi to dla współczesnej generacji piękny wzór miłości i przywiązania do ojczyzny, patriotyzmu wyniesionego z najlepszych szkół przedwojennej Rzeczypospolitej i wypróbowanego na bitewnych polach II wojny światowej.

Niestety, po wojnie - zamiast wyśnionej defilady w Alejach Ujazdowskich - czekały ich więzienia i represje. Opatrzność pozwoliła jednak śp. Marianowi Niteckiemu doczekać chwili, w której Jego zasługi dla ojczyzny zostały przez odrodzoną Rzeczpospolitą przypomniane i docenione. Przed rokiem, w rocznicę Bitwy Warszawskiej, przypadł mi w udziale zaszczyt mianowania Go na stopień generała brygady, a w roku 2008 odznaczenia Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Żegnając dzisiaj Zmarłego, składam Córce oraz wszystkim bliskim i przyjaciołom Generała wyrazy głębokiego współczucia. Przykład, jaki śp. Marian Nitecki dał swoim życiem, pozostanie trwałym śladem w pamięci narodu - pamięci o tych, którym zawdzięczamy niepodległość i wolność naszej ojczyzny."

Źródła

[edytuj | edytuj kod]