Przejdź do zawartości

2008-09-18: Prezydent dostanie mniej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 18 września 2008

Lech Kaczyński otrzyma 14 mln mniej w przyszłym roku w porównaniu do bieżącego. O przymiarkach Platformy Obywatelskiej do redukcji budżetów Kancelarii Prezydenta, IPN i KRRiT poinformowała "Gazeta Wyborcza".

Pałac Prezydencki w 2008 r. miał do wydania 160 mln zł, natomiast na 2009 r. chce prawie 30 mln więcej. Lecz najprawdopodobniej nie otrzyma dodatkowych pieniędzy, a nawet dostanie ich jeszcze mniej niż w tym roku. "Jeśli Kancelaria Premiera mogła obciąć wydatki w tym i przyszłym roku w sumie o 14 mln zł, to Kancelaria Prezydenta też może oszczędzać" – powiedział jeden z polityków z rządu.

Podwyżki nie otrzyma także Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W tym roku miała do wydania 14 mln zł, w przyszłym chciałaby dostać 19,4 mln, lecz PO zamierza ograniczyć jej budżet do 7-9 mln.

Kolejną instytucją, która odczuje redukcję kosztów jest IPN, który chciałby dostać w przyszłym roku 256,1 mln zł, czyli o prawie 50 mln więcej niż w tym. Ale PO i SLD zamierzają dać Instytutowi o kilkanaście milionów mniej niż w roku bieżącym.

Sejm zajmie się przyszłorocznym budżetem w październiku. Wojciech Olejniczak z SLD zapowiedział, że oszczędności nie ominą też kancelarii Tuska, która chce z państwowej kasy w przyszłym roku 110 mln zł, pomimo iż jest to prawie 7 mln mniej niż w tym roku.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]