Przejdź do zawartości

2008-09-18: Domowy superkomputer

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 18 września 2008

Dwa dni temu (przedwczoraj) firmy Microsoft i Cray zaprezentowały wspólnie opracowany nowy domowy superkomputer, pod nazwą Cray CX1.

Firma Cray, ma spore doświadczenie w dziedzinie budowy takich superwydajnych maszyn, a Microsoft oferuje system operacyjny Windows HPC Server 2008.

Superwydajny komputer jest przeznaczony na rynek konsumencki. CX1 jak na superkomputer, ma ponoć bardzo przystępną cenę, jego najtańsza konfiguracja ma kosztować 25 tys. USD. Tym samym będzie to najtańszy superkomputer wyprodukowany przez Cray w historii firmy. W najdroższej konfiguracji zawierającej wszystkie dostępne opcje kosztuje ponad 60 tysięcy USD.

Superkomputer pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows High Performance Computing (HPC) Server 2008. Maszyna posiada do 8 węzłów i 16 dwu- lub czterordzeniowych procesorów Intel Xeon w węźle. Potrafi obsłużyć nawet 64 GB pamięci RAM na węźle i zapewnia do 4 TB przestrzeni dyskowej wewnętrznej pamięci masowej. Ceny za poszczególne konfiguracje wahają się od 25 do 60 tys. USD.

Warto zauważyć, że pomimo iż, CX1 przeznaczony jest dla platformy Windows HPC Server 2008, certyfikowany jest także do pracy z systemem Red Hat Enterprise Linux.

Superkomputer sprzedawany jest z preinstalowanym systemem Microsoft HPC Server 2008. Na specjalnie życzenie klienta Cray może jednak zastąpić go systemem Red Hat Enterprise Linux.

Jeśli stać kogoś na wydatek od 25 do 60 tys. dolarów (57 857 zł do 138 858 zł) to może go sprawić dziecku na komunię. Gry jeszcze długo nie będą się na nim zacinać. W dodatku jest jedynym superkomputerem, któremu wystarczy moc ze zwykłego gniazdka 1600 wat.

Cray CX1 to rozwiązanie HPC (High Performance Computing) typu "all-in-one" składające się z warstwy sprzętowej i oprogramowania, które można skonfigurować zgodnie z wymaganiami stawianymi przez konkretne aplikacje, następnie szybko zainstalować i uruchomić. Produkt został zaprojektowany z myślą o użytkownikach, którzy chcą posiadać niewielki i tani superkomputer pracujący pod kontrolą systemu obliczeniowego innego niż Linux czy Unix, które są najczęściej stosowane w takich systemach obliczeniowych.

Superkomputer składa się z 8 węzłów obliczeniowych, pamięci masowej o pojemności 4 TB i może zawierać 16 intelowskich procesorów Xeon (dwu lub czterordzeniowych).

W skład maszyny wchodzi do 8 węzłów i do 16 dwu- lub czterordzeniowych procesorów Intel Xeon. Każdy z węzłów może obsłużyć do 64 gigabajtów pamięci operacyjnej, a przestrzeń dyskowa CX1 wynosi do 4 terabajtów.

Maszyna jest na tyle niewielka (jej wymiary to 31 x 44,5 x 90,5 cm), że może stać pod biurkiem i pełnić rolę osobistego superkomputera.

Firma nie podaje wyników testów wydajności maszyny w jej najbardziej wydajnej konfiguracji, zapewnia jednak, że w roku 2004 CX1 znalazłby się na liście TOP 500. Oznacza to, że maszyna jest w stanie wykonać od 624 miliardów do niemal 36 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych w ciągu sekundy.

Współpraca Craya i Microsoftu dowodzi, że gigant z Redmond poważnie interesuje się rynkiem HPC (High Performance Computing).

NeXTCube 12-calowy sześcian

Warto dodać, że 20 lat temu firma NeXT zaprezentowała komputer NeXT Cube, z procesorem Motorola 68040 taktowanym zegarem 25 MHz i koprocesorem matematycznym Motorola 68882 25 MHz oraz z układem dźwięku DSP Motorola 56001, o pamięci RAM 8 MB rozszerzalnej do 64 MB, zaopatrzony w napędy magnetooptyczne o pojemności dysku 256 MB oraz systemy operacyjne MACH 4.3 i NeXTStep, o wymiarach 31,8 x 30,5 x 30,5 cm, który kosztował 6500 USD.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]