Przejdź do zawartości

2008-09-17: Kopernikus zadba o bezpieczeństwo Europy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 17 września 2008
Mikołaj Kopernik

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Günter Verheugen, wyjawił wczoraj nazwę nowego programu europejskiego globalnego monitoringu środowiska i bezpieczeństwa (Global Monitoring for Environment and Security, GMES), która brzmi "Kopernikus". Verheugen ogłosił nazwę w trakcie trwającego w Lille, we Francji, Forum GMES 2008.

Kopernikus będzie drugim, po Galileo (europejskim odpowiedniku amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej GPS Navstar), najważniejszym projektem w ramach europejskiej polityki kosmicznej. Jego zadaniem będzie zapewnienie dopływu informacji kluczowych dla ochrony środowiska i bezpieczeństwa (np. monitorowanie klęsk żywiołowych).

Forum GMES 2008 zorganizowano w ramach francuskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Wszyscy partnerzy inicjatywy wyrazili dla niej silne poparcie, co jest ważne w kontekście zbliżającej się 5. Rady Przestrzeni Kosmicznej, zaplanowanej na 26 września w Brukseli.

Na Forum zostaną podjęte pierwsze wstępne dedycje dotyczące programu Kopernikus. Wszyscy uczestnicy wyrazili potrzebę długoterminowego wspieranie tego programu oraz zapewnienia ciągłości zbierania i przekazywania danych. Komisja Europejska podkreśliła rolę Europejskiej Agencji Kosmicznej jako koordynatora kosmicznej części Kopernikusa, tj. opracowania i wdrożenia konstelacji satelitów telemetrycznych, oraz koordynacji udziału innych organizacji w programie, np. EUMETSATu. ESA ma już 30 letnie doświadczenie w budowie i obsłudze satelitów środowiskowych.

Nowe satelity dla programu Kopernikus są już na zaawansowanym etapie projektowym przez ESA i będą nosiły nazwę "Sentinels". Konstelacja pięciu satelitów będzie obserwowała Ziemię w falach radarowych i optycznych.

ESA opisuje powiązanie nazwy Kopernikus z projektem następująco: "Tak jak piętnastowieczny naukowiec Kopernik zrewolucjonizował naszą wiedzę o Wszechświecie, tak Kopernikus sprowadza Ziemię z powrotem na "środek" naszych zainteresować i pomoże nam w zabieganiu o lepszy i bezpieczniejszy świat".

Źródła[edytuj | edytuj kod]