2008-09-16: Współautor książki o Lechu Wałęsie odchodzi z IPN

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska
POL location map.svg
Lech Walesa.jpg
wtorek, 16 września 2008

Sławomir Cenckiewicz, współautor książki o domniemanych kontaktach Lecha Wałęsy ze Służbami Bezpieczeństwa, zrezygnował ze stanowiska szefa Biura Edukacji Publicznej oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

O dymisji Cenckiewicza poinformowała "Rzeczpospolita". Do tej pory współautor książki "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii" nie ujawnił przyczyn swojego odejścia.

Przypuszczalnie we wtorek wydam na ten temat oświadczenie – zapowiedział Sławomir Cenckiewicz.

Jak udało się ustalić dziennikarzom "Rzeczpospolitej", na dymisję Cenckiewicza wpłynąć miał szef Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka, który w zamian za jego odejście proponował mniej popularne stanowisko kierownicze w Instytucie.

Według nieoficjalnych informacji w dymisję Cenckiewicza zaangażowani byli także politycy rządzącej koalicji, którzy mieli grozić obcięciem budżetu IPN o 30 milionów złotych, jeśli Cenckiewicz nie zrezygnuje z urzędu.

Sławek uznał, że żądanie jego dymisji to nie koniec nacisków na IPN. Koalicja chce po kolei wycinać badaczy zbyt wnikliwie zagłębiających się w dokumenty i świadectwa dotyczące aktywnych dziś czołowych polityków koalicji. I wcale nie chodzi o Wałęsę, który aktualnie pozostaje na obrzeżach polityki – mówił “Rzeczpospolitej” jeden z pracowników IPN.

Źródła[edytuj]