2008-09-16: W Polsce Internet jednym z najdroższych w UE

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Internet
wtorek, 16 września 2008

Mimo spadku cen w ostatnich kilkunastu miesiącach, Polska ma wciąż jedne z najdroższych w całej Unii usługi internetowe. Dziennik sprawdził: za sumę, którą przeciętnie w Polsce płaci się za standardowe 512 Kb na sekundę, w Szwecji można mieć aż 12-krotnie szybsze łącze, pisze Dziennik.

W Niemczech lub Skandynawii za Internet płaci się 10-15 euro, a w Polsce - 40. Internet wciąż jest u nas dobrem luksusowym, a nie powszechnym - mówią eksperci.

Gdy weźmiemy pod uwagę średni dochód Polaków, okazuje się, że ceny intrenetu w Polsce są najwyższe w Europie – twierdzi ekspert Centrum Adama Smitha Andrzej Piotrowski.

Zdaniem specjalistów rynek dostaw w wielu miejscach ma bardzo ograniczoną podaż. – Oczywiście zdarzają się tańsze oferty, ale operatorzy proponujący je wciąż często nie docierają do mniejszych miejscowości czy wsi – mówi Dziennikowi spec od technologi komunikacyjnych Jakub Połeć. – W efekcie jesteśmy często stawiani w takiej sytuacji, że albo wykupimy drogi internet od jedynego w naszej okolicy dostawcy, albo nie będziemy go mieć w ogóle – dodaje.

Za takie cenny dostępu do Internetu odpowiada monopolizacja rynku. – W ciągu ostatnich dwóch lat udało się obniżyć ceny dostępu do szerokopasmowego internetu, ale nadal istnieje margines dla większych obniżek – mówi Jacek Strzałkowi z UKE.

Operatorzy nie oferują Internetu w małym miastach oraz wsiach, ponieważ dostarczenie tam stałego łącza jest po prostu nieopłacalne.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „W Polsce Internet jednym z najdroższych w UE”, którego autorem jest Michał Rogowicz, opublikowanego w serwisie Media2 (więcej informacji).