2008-09-16: United Airlines traci miliardy przez pomyłkę Google

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gospodarka
N icon economy and business.png
wtorek, 16 września 2008

Amerykańska linia lotnicza United Airlines, przez błędną informację zamieszczoną na Google News, straciła ponad miliard dolarów. Pomyłka spowodowała bowiem obniżenie giełdowej wyceny spółki. Sprawa trafi przed sąd.

W poniedziałek, 8 września, Google News zamieściło na swojej stronie link do starego artykułu dotyczącego United Airlines. Pomyłka zaszła w momencie, gdy automat Google wyszukiwał linki do newsów na portalach informacyjnych i błędnie umieścił na Google News archiwalny tekst. W artykule tym, jedna z amerykańskich gazet opisuje problemy linii lotniczych, która miała stanąć w obliczu bankructwa. Informacja, którą opublikował Google, ma ponad 6 lat.

Pomyłka spowodowała panikę wśród inwestorów linii. Zaczęli oni lawinowo wycofywać swoje pieniądze z akcji, przez co ich wartość spadła z 12,5 do... 3,75 dolarów. Giełdowa kapitalizacja United Airlines zmniejszyła się o ponad miliard dolarów.

Firma zapowiada, że pozwie Google za dezinformację i ogromne straty.

Źródła[edytuj]

W tekście został wykorzystany materiał pochodzący z artykułu United Airlines traci miliardy przez pomyłkę Google, którego autorem jest Beata Ratuszniak. Tekst został pierwotnie opublikowany w serwisie Media2 (więcej)